Diyarbakır'da Kürtçe mevlit okundu

  • Giriş : 14.10.2006 / 00:00:00

Diyarbakır'da önceki akşam bir ilke imza atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Etkinliğin başkanlığını AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Abdurrahman Kurt'un yaptığı Gönül Köprüsü Derneği gerçekleştirdi. İstanbul Büyükşehir, Bayrampaşa, Beykoz, Esenler Belediyeleri'nin aralarından bulunduğu İstanbul'daki 21 belediyenin desteğiyle kurulan ve Doğu ve Güneydoğu'daki halka yardımı amaçlayan derneğin etkinliğine 2 bin 500 kişi katıldı. İftar yemeğinin bitmesinden sonra Kürkçe ve Türkçe sunumlar yapıldı. Ardından daha önce sadece taziye evlerinde rastlanan Kürtçe mevlit ilk kez halka açık bir mekanda okutuldu. Aynı anda mevlidin Türkçe açıklaması da sunuldu.

YASAKLAR ARTIK GERİDE KALDI

Etkinliğe katılan AKP Diyarbakır Milletvekili Fehmi Uyanık, Kürtçe okunan mevlit karşısında çok duygulandığını söyledi. Mevlit okutulmasının siyasi bir amacının olmadığını söyleyen Uyanık, şöyle konuştu: 'Bu diller bizim mahalli dillerimiz. Yasaklar geride kaldı. Çok güzel bir ortam meydana geldi. Artık Türkiye'de tüm mahalli diller konuşulabilmeli'' dedi.

İslam Araştırmaları Merkezi'den Doç. Ahmet Özel de mevlidin Kürtçe okunmasının bir sakıncası olmadığını belirterek 'İstenirse Fransızca da okunur' dedi.

SÜRECE BİZİM DE KATKIMIZ OLSUN

Gönül Köprüsü Derneği ve AKP İl Başkanı Abdurrahman Kurt ise şöyle konuştu: 'Allah'la irtibat kurmanın dili yok. Dili, dinin meşru gördüğü bütün diller olarak görüyoruz. Kürtçe de Kürtlerin Allah'la en rahat irtibat kurabildikleri dildir. Sorunları yozlaşmadan çözme sürecinde bizim de katkımız olmasını istedik.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious