Diyarbakır'da Kürtçe nikah kıyıldı!

Diyarbakır'da Kürtçe nikah kıyıldı!.11531
  • Giriş : 03.03.2008 / 17:56:00

Diyarbakır'da DTP'li Belediye Başkanı Kürtçe nikah kıydı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır DTP'li Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı, resmi nikahı olmayan çiftlerin nikahlarını ilk kez Kürtçe olarak kıydı.

Avusturya kalkınma ajansı desteği ile Diyarbakır'da resmi nikahı olmayan çiftler için toplu nikah töreni düzenlendi. Yenişehir Belediyesi tarafında, İplik Mahallesinde açılan Halk Evinde yapılan törene evli çiftler çocukları ve yakınları ile birlikte katıldı. 15 Çiftin resmi nikahının kıyıldığı nikah töreninde, Büyükşehir Belediyesi Müzik korosu konser verdi. Düğün havasında geçen törende Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı, 5 yıllık imam nikahlı olarak yaşayan Çiçek ve Salih Turan çiftin resmi nikahını önce Kürtçe daha sonra Türkçe olarak kıydı. Türkiye'de ilk Kürtçe nikahı kıyan Fırat Anlı"Kenar semtlerde yaşayan vatandaşlarımız Türkçe bilmediği için Kürtçe olarak kıyma gereği duyduk"dedi.

Nikahı kıyılan çiftlere havlu hediye edilirken Yenişehir Belediyesi Evlendirme Dairesinde 2006 yılında bin 345, 2007 yılında bin 388 , 2008 yıllının Ocak ve Şubat ayında ise 333 çiftin evlendiği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious