Diyarbakır'da mayın tuzağı imha edildi

  • Giriş : 25.03.2007 / 00:00:00

Terör örgütü PKK bire bir çatışmak yerine uzaktan vur kaç yöntemiyle güvenlik güçlerine zarar vermeye çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bölgede örgüte yönelik operasyonlarını sıklaştıran güvenlik birimleri, Diyarbakır'da PKK'nın kurduğu mayınlı tuzağı imha etti.

Diyarbakır'ın Dicle ilçesi dağlık arazi kesiminde güvenlik güçlerinin arama faaliyeti icra ettiği esnada, terör örgütü tarafından arazide patikaya yerleştirilmiş el yapımı patlayıcı madde düzeneğinin patlaması sonucu 3 güvenlik görevlisi şehit olurken 2 güvenlik görevlisi de yaralanmıştı. Yine aynı bölgede örgütün döşediği patlayıcı düzeneği bulundu.

Dicle ilçesi dağlık arazi kesiminde güvenlik güçleri tarafından icra edilen arama faaliyeti esnasında, 2 ayrı noktaya terör örgütü tarafından yerleştirilmiş patlayıcı madde düzenekleri bulundu. Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, düzeneklerin herhangi bir can ve mal kaybına sebep olmadan uzman ekipler tarafından etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte terör örgütü PKK'ya yönelik son yılların en büyük operasyonunu başlattı. Baharla birlikte teröristlerin sınırdaki geçiş noktalarına askeri yığınak yapan güvenlik birimleri, Tunceli, Bingöl, Diyarbakır üçgeni ile Şırnak, Hakkari ve Siirt üçgeninde operasyonlara ağırlık veriyor.

Teröristlerin sınırdan geçişlerini önlemek amacıyla operasyonlarını sıklaştıran güvenlik güçleri, Tunceli'nin Pülümür ilçesi ile Yeniköy, Saltaş, Darıkent ve Hoşi gibi dağlık alanlardaki operasyonlardan kaçan teröristlere karşı, Bingöl'deki askeri birlikler Kiğı ve Karlıova ilçesi kırsalındaki Elmalı, Topraklık, Çekertepe ve Serpmekaya köylerine yakın kırsalda operasyon düzenliyor.

Kuzey Irak sınırındaki askeri hareketlilik ise sürüyor. Askerler, Kuzey Irak'taki Haftanin, Sinaht, Pirbela kesimlerindeki terörist kamplarının istikametinde bulunan Şırnak'ın Şenoba, Balveren ve Andaç köylerine yakın yerlere konuşlandırdığı komando birlikleriyle Şırnak, Siirt ve Hakkari sınırında operasyonlardan kaçabilecek teröristlere karşı tetikte bekletiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious