Diyarbakır'da olaylı yıkım

Diyarbakır'da olaylı yıkım.16743
  • Giriş : 13.02.2008 / 14:45:00

Diyarbakır Kayapınar Belediyesi'nin hazine arazisi üzerine yapılan 16 binayı yıkması olayların çıkmasına neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çıkan olaylarda 15 kişi gözaltına alınırken 2 kepçe operatörü yaralandı. Olaylarda kaçak bina sahipleri DTP'li belediyeye tepkilerini açtıkları 'Bölücü örgüt PKK'yı istemiyoruz" pankartıyla gösterdi.

Yaklaşık 5 saat süren olaylı yıkım Kayapınar Beldesi Barış Mahallesi'nde yaşandı. Belediyenin daha önce yıkmak istediği, ancak bina sahiplerinin olay çıkartması üzerine vazgeçtiği yıkım bugün polisin desteğiyle gerçekleştirildi. Sabah saatlerinde olay yerine gelen polis ve zabıta ekipleri, büyük olayların çıkabileceğini ihtimali üzerine hareket etti.

Evlerinden çıkmak istemeyen kaçak yapı sahipleri, taş ve sopalarla ekiplere saldırdı. Saatlerce süren direnişin ardından 2 bina yıkıldı. Daha sonra binaların olduğu bölgeyi terk eden bina sahipleri taşlı saldırılara devam etti. Bu sırada kaçak yapı sahipleri kepçe operatörünü darp etti.

Daha da büyüyen olaylarda zabıta ekipleri geri çekildi. Emniyet yetkilileri, bina sahipleriyle konuşarak zorluk çıkartmamalarını istedi. Yaklaşık 200 kişilik grup, olayın polisle ilgisi olmadığını belirterek, zabıta ekiplerini tehdit eden sloganlar attı.

Başka yerlerde evleri olmasına rağmen sırf devletten para almak için hazine arazisi üzerine kaçak binalar yaptığı iddia edilen bina sahiplerinden iki aile sonuna kadar direndi. Zabıtaya taşlı saldıran kaçak yapı sahipleri polisin yoğun çabası üzerine ikna edilerek damdan indirildi.

KORKAN ÇOCUKLARA POLİS ŞEFKATİ

Arsayı 80 yıldır işleten kişilerden para karşılığı aldığını anlatan Mehmet İpek, 8 aydır binayı inşa etmesine rağmen belediyenin kendisine herhangi bir uyarıda bulunmadığını söyledi.

Barış Mahallesi'nden sanayi sitesine kadar olan bölgenin kaçak yapı olduğunu ve belediyelerin buna ses çıkartmadığını iddia eden İpek, mağdur edildiklerini öne sürdü.

Bu arada kaçak bir villada siper olarak kullanılan 7 çocuğu polis yıkımdan önce çıkardı. Olaylardan korkan çocukları polisler öperek teselli etmeye çalıştı. Boşaltılan villanın yıkımı sırasında da gerginlik yaşandı. Kaçak villa sahibi satırla zabıtaya saldırdı. Kısa süreli gerginlik polisin araya girmesiyle önlendi.

PKK'YI İSTEMİYORUZ PANKARTI

Bina sahipleri Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in kendilerine destek olacağı sözünü verdiğini ancak sözünde durmadığını belirterek tepki gösterdi.

Bazı bina sahipleri bozkurt işareti yaparken bir grup vatandaş ise üzerinde "Bölücü örgüt PKK'yı istemiyoruz" yazan pankart açtı.

Seçimler öncesi bu tür çalışmaların göstermelik olduğunu, kışın ortasında mağdur edildiklerini anlatan Mehmet Sarıklı isimli vatandaş, "Hani Diyarbakır kaleydi. Osman Baydemir nerede, gelsin bu halimizi görsün" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious