Diyarbakır'da PKK'nın 3 bombacısı yakalandı

Diyarbakır'da PKK'nın 3 bombacısı yakalandı.10677
  • Giriş : 20.04.2008 / 17:18:00

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan operasyonda, bombalı eylem hazırlığında olan 3 kişi yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Zanlılar, emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.

Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından bölücü terör örgütüne yönelik başlatılan çalışmalar neticesinde, 16 Nisan 2008 tarihinde terör örgütünün yurt dışında bulunan kamplarında suikast, bombalama ve sabotaj eğitimi aldıktan sonra Diyarbakır kırsalından metropol illerde sansasyonel nitelikte bombalama eylemi gerçekleştirmek üzere gönderildiği öğrenildi. Eylem istihbaratı ve arayışı içerisinde olan ve üzerinde patlamaya hazır bomba düzeneği bulunan 1 örgüt mensubu ile bu örgüt mensubuna yardım ve yataklık yaptıkları tespit edilen 2 kişi yakalandı.

Yakalanan şahısların üzerlerinde ve ikametlerinde yapılan aramalarda 451 gram plastik patlayıcı, 2 adet elektrikli kapsül, 1 adet el bombası fünye grubu, 1 adet bomba düzeneğinde kullanılan cep telefon bataryası, 1 adet el bombası mandalı, 4 adet diz üstü bilgisayar, 4 adet hard disk, 3 adet cep telefonu, 1 adet örgütsel faaliyetlerde kullanıldığı tespit edilen araç ile çok miktarda örgütsel döküman ve CD ele geçirildi.

Gözaltına alınan şahıslar, emniyetteki 3 günlük sorgunun ardından suç delilleriyle birlikte Diyarbakır Adliyesi'ne sevk edildiler. Zanlıların sorguları devam ediyor. Diyarbakır Valiliği, yaptığı yazılı açıklamada "Yasadışı bölücü terör örgütüne yönelik operasyonel çalışmalar aralıksız ve kararlı bir biçimde, vatandaşlarımız ve tüm devlet kurum ve kuruluşları ile işbirliği içerisinde sürdürülmektedir." ifadelerini kullandı.

YAKALANAN ÖRGÜT MENSUBUNUN KATILDIĞI EYLEMLER

16.01.2007 günü Diyarbakır'ın Lice ilçesi Güldiken köyü Eskiköy Mezrası'nda arazi arama taraması sırasında güvenlik kuvvetlerine ateş açılması eylemi.

03.05.2007 günü Lice ilçesi Baharlar Köyünde yapılan silahlı saldırı eylemi.

13.05.2007 günü Lice ilçesi Baharlar köyü yol güzergahına patlayıcı madde tuzaklanması eylemi.

04.06.2007 günü Baharlar köyü stabilize yolu üzerinde toprağa gömülü vaziyette patlayıcı madde bulunması olayı.

06.06.2007 günü Lice ilçesi Güldiken köyüne bağlı Yaka Mezrasında uzaktan kumandalı mayın patlatılması eylemi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious