Diyarbakır'da 'Şafak' operasyonu

Diyarbakır'da 'Şafak' operasyonu.10482
  • Giriş : 13.03.2009 / 12:29:00

Diyarbakır polisi, 9 ay boyunca sürdürdüğü planlı 'şafak' operasyonu kapsamında kaçak sigara çetesini çökertti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Operasyonda 29 kiºi gözaltına alınırken, 5 milyon TL değerinde gümrük kaçağı sigaraya el konuldu.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) ªube ekiplerinin 'şafak' kod adlı 9 ay sürdürülen planlı çalışması meyvesini verdi.

Ülkeye yasa dışı yollarla soktukları gümrük kaçağı sigaraları Diyarbakır üzerinden batı illerine naklederek pazarlayan şahıslara yönelik operasyon yapıldı. Operasyonda C.B. ve A.A. liderliğinde faaliyet yürüten kaçakçılık örgütüne yönelik son 9 ay içerisinde yapılan 21 ayrı operasyonda, 40 şahıs hakkında Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'na Muhalefet suçundan soruşturma başlatıldı. Bu operasyonlarda piyasa değeri 5 milyon TL olan toplam 422 bin 266 paket gümrük kaçağı sigara ele geçirildi. Kaçakçılık olaylarında kullanılan zulalı 16 araca el konuldu.

Yapılan planlı çalışmalar sırasında; örgüt liderlerinin organizatörlüğünde gümrük kaçağı sigara taşımacılığının yanı sıra, kaçak sigaraları temin eden, piyasada satışa sunulmasında aracılık yaptıkları tespit edilen ve suç örgütü adına faaliyette bulunarak ülke ekonomisi zararına haksız kazanç elde eden şahısların yakalanmalarına yönelik olarak Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü koordinesinde Diyarbakır, Van, Şırnak ve Bitlis'te 10 Mart günü yapılan eş zamanlı operasyonda 29 şahıs gözaltına alındı.

Şahısların ikametgahlarında yapılan aramalarda da 900 karton (9 bin paket) gümrük kaçağı sigara, kaçakçılık faaliyetleriyle ilgili el notları, havale dekontları ve ajandalar, 1 kaleşnikof ve 1 ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

Gözaltına alınan şahıslar; hakkında "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüt faaliyetleri kapsamında toplu halde uluslararası gümrük kaçakçılığı yapmak" "5607 ve 6136 sayılı kanunlara muhalefet etmek" suçlarından yapılan soruşturma sonucunda adli makamlara sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*