Diyarbakır'da şüpheli araç alarmı

Diyarbakır'da şüpheli araç alarmı .10575
  • Giriş : 06.01.2008 / 15:52:00

Diyarbakır Emniyeti şüpheli araçlar için alarm durumuna geçti. En küçük şüphe duyulan aracı durduran polis, arama yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır'da 5 kişinin ölümü 68 kişinin de yaralandığı bombalı saldırının otomobille gerçekleştirilmesi, emniyeti şüpheli araçlara karşı alarma geçirdi. En küçük şüphe duyulan aracı durduran polis, arama yapıyor.

Diyarbakır'daki bombalı saldırının 21 AS 194 plaka sayılı kırmızı renkli 1994 model LPG'li Lada marka otoya yerleştirilen patlayıcıyla gerçekleştirilmesi emniyet birimlerinin dikkatlerini bu yöne çevirmesine neden oldu. Polis, çalıntı ve şüpheli araçlar konusunda daha dikkatli davranıyor. Tüm birimler bu konuda uyarılırken; gelen ihbarlar da büyük titizlikle inceleniyor.

06 ETV 94 plakalı 1994 model şahin marka otomobilin çalıntı olduğunu duyuran emniyet, ekiplerden bu aracı yakalaması veya görmesi halinde merkeze bilgi vermesini istedi. Terör örgütü PKK'nın Diyarbakır'da gerçekleştirdiği bombalı saldırı sonrası istihbarat çalışmalarına ağırlık veren emniyet yetkilileri, şüpheli araçları tek tek inceliyor. Sabah saatlerinde birkaç şüpheli araç ihbarı alan emniyet güçleri, alarma geçti. Araçlar üzerinde arama yapan polis, herhangi bir bulguya rastlamadı.

Öte yandan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan alınan arama izni doğrultusunda polis, şehir genelindeki uygulamalarını da yoğunlaştırdı. Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından yapılan uygulama ve aramalarda, çeşitli suçlardan aranan çok sayıda şüpheli şahıs ile ruhsatsız tabanca ele geçirildi. Bombalı saldırı vatandaşları da tedirgin etti.

Vatandaş şüpheli gördüğü en küçük olayı 'Polis 155 İmdat'a ihbar ediyor. Diyarbakır Emniyetine her gün 10'un üzerinde şüpheli paket ihbarı geliyor. İhbarları büyük bir titizlikle değerlendiren polis, olay yerinde geniş güvenlik önlemleri alıyor. Yolu trafiğe kapatan emniyet, şüpheli pakete özel giyimli bomba imha uzmanıyla müdahale ediyor.

En büyük teselli ise, şüpheli paketlerin boş çıkması. Emniyet yetkilileri, bu tür hain saldırı sonrası şüpheli paket ihbarlarının artmasının normal olduğunu belirtiyor. Bu ihbarların bir hafta boyunca sürebileceğine dikkat çeken yetkililer, her ihbarın büyük bir titizlikle incelendiğini vurguluyor.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious