Diyarbakır'da topraksız tarım tanıtıldı

Diyarbakır'da topraksız tarım tanıtıldı.16811
  • Giriş : 05.06.2008 / 23:50:00
  • Güncelleme : 05.06.2008 / 23:34:35

Diyarbakır'da düzenlenen etkinlikte ''Topraksız tarım'' tanıtıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı'nca yoksulların daha iyi beslenmesi için evin damında da kurulabilen ve gelir elde edilebilmesi için kuraklığın da olduğu ortamda uygulanabilen ''topraksız tarım'' yönteminin tanıtılması amacıyla Bağlar ilçesinde etkinlik düzenlendi.

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, ''topraksız tarım''ın tanıtılması amacıyla düzenlenen etkinlikte, sebze tarımında geniş uygulama alanı bulan topraksız yetiştirmenin süs bitkileri, meyvecilik, bağcılık ve ormancılıkta kullanılmaya başlandığını söyledi.

Sürekli bitki yetiştirilen seralarda toprakların aşırı kirlenmesi, besin değerinin azalması, hastalık ve zararlı tesirlerle mücadelenin zorlaşması, toprakların tuzlulaşması gibi nedenlerle topraksız tarımın önem kazandığını kaydeden Akgül, topraksız tarım usulüyle topraklı ziraata göre daha az su kullanıldığını belirtti.

Topraksız tarımda gübre israfının olmadığını, bu nedenle çevrenin kirlenmediğini ifade eden Akgül, şöyle dedi:

''Yabancı otların verdiği zararlar ve topraktan kaynaklanan hastalıklarla karşılaşılmamakta, işçilik masrafları da daha az olmaktadır. Açlık, yoksulluk ve işsizliğin yaygın olduğu yerlerde de alternatif bir üretim biçimi olarak sunulabilir. Topraksız sera mikroseralarda yapılıyor. Toprak yerine Perlit kullanılıyor. Mikroseralarda sebze yetiştiriciliği hem çok daha ekonomik hem de çok daha verimli bir şekilde yapılıyor. Böylece mikroseraya sahip olan yoksul vatandaşlarımız hem kendilerini hem de aile bireylerinin daha iyi beslenmelerine yardımcı olur. Mikrosera yoksul insanların kırsal kesimden göç edip şehirlere gitmesini de önleyerek insanların bulunduğu yerlerde iş sahibi olarak, gelir temin etmesine yardımcı olur. Bu yöntemi vatandaşlar evlerinin damında bile uygulayabilir.''

Daha sonra topraksız tarımın nasıl yapılacağının yer aldığı broşürler vatandaşlara dağıtıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious