Diyarbakır'da yardım izdihamı

Diyarbakır'da yardım izdihamı.18003
  • Giriş : 14.03.2009 / 14:59:00

Yeşil kartlı vatandaşlara dağıtılan para yardımına seçim öncesinde de devam ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tunceli Valiliği'nin yoksul vatandaşlara dağıttığı beyaz eşya yardımı sonrası Yüksek seçim Kurulu tarafından başlatılan soruşturma geniş çapta sürerken, Diyarbakır'da yeşil kartlı vatandaşlara dağıtımına başlanan para yardımı ise seçim öncesi devam ediyor.

Diyarbakır Valiliği tarafından 22 bin yoksul vatandaşa 6 taksit halinde dağıtılan bin 200 TL'lik nakdi para yardımının 3. taksiti olan 200 TL, PTT şubelerinde dağıtılıyor. Yardım dağıtımının son gününde PTT şubelerine akın eden vatandaşlar, izdihama neden oldu.

GECEKONDULAR ZİYARET EDİLDİ
Diyarbakır Valiliği, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV)'nın ihtiyaç sahiplerini tespit edebilmek için Eylül 2008 tarihinde 300 kişiden oluşan bir komisyon kurdu. Kamu kurum, kuruluşları ile sivil toplum örgütleri ve muhtarlardan oluşan komisyonlar, 2 ay süren bir çalışma yaptı. Komisyon üyeleri öncelikle kentteki yeşil kart sahipleri ve SYDV'den sürekli gıda, kömür yardımı alan 22 bin yoksul vatandaşın evlerinde incelemelerde bulunarak ekonomik durumlarını yeniden gözden geçirdi. Daha sonra başvuruları değerlendiren komisyon üyeleri, kentin tüm mahallelerinde tespit edilen yoksul vatandaşlara öncelikli ihtiyaçlarını sordu. Vatandaşların büyük çoğunluğu para talebinde bulununca yardım komisyonu 22 bin yoksul vatandaşa Ocak ayından itibaren aylık 200 TL taksitler halinde bin 200 TL yardım yapma kararı aldı.
Ocak ve Şubat ayı taksitlerini alan hak sahipleri 3. taksitlerini almak için PTT şubelerine akın etti. Valiliğin izdiham yaşanmaması için yardımları T.C.kimlik numarası sırasına göre 5 güne yaymasına rağmen sabahın erken saatlerinde PTT şubelerine akın eden vatandaşlar izdihama yol açtı. Kendilerine verilen 200 TL yardımı almak için kadınlar adeta birbirilerini ezdi. Yaşlı ve sakat vatandaşlar ise görevlilerin desteği ile güçlükle ayakta durabildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*