Diyarbakır'daki bombalı saldırının zararı ödeniyor

Diyarbakır'daki bombalı saldırının zararı ödeniyor .11786
  • Giriş : 26.02.2008 / 12:02:00

7 kişinin ölümü 66 kişinin de yaralanmasına yol açan bombalı saldırıda mağdur olanlara ödemeler başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Terör örgütü PKK'nın Diyarbakır'da 3 Ocak 2008 tarihinde gerçekleştirdiği ve 7 kişinin ölümü 66 kişinin de yaralanmasına yol açan bombalı saldırıda mağdur olanlara ödemeler başladı.

Bombalı saldırı sonrası zararların tespiti için çalışma başlatan Diyarbakır Valiliği, terör zararlarının tanzimine bakan 1 Nolu Komisyon Başkanlığı'nı bu iş için görevlendirdi.

Vali Yardımcısı Canan Hançer Baştürk'ün başkanlığındaki komisyon, kimsenin mağdur edilmemesi için yoğun bir çalışma yürüttü. Yapılan zarar tespitlerinin ardından bombalı saldırının mağdurlarına ödemelere başlandı.

Komisyona 192 vatandaş, bombalı saldırıda zarar gördüğü gerekçesiyle müracaat etti. Vatandaşlara 350'şer YTL para verildi.

Terör örgütünün gerçekleştirdiği bombalı saldırıda hayatını kaybedenlere bir kez daha Allah'tan rahmet kederli ailesine sabırlar dileyen Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, saldırının izlerini halen yaşadıklarını vurguladı.

Onlarca vatandaşın yaralandığını hatırlatan Mutlu, "Bunlar fiziki yaralar, 60 insanımız bu şekilde yaralandı. Hepsi burada değil. Birde manevi yaralar var. Bunların hepsi maalesef terörün sonucu. Hiçbir gerekçe bu tür insan kayıplarının, yaralanmalarının ve ölümlerinin gerekçesi olamaz. Ben bunu böyle yaptım, yaparken amacım buydu, kendime göre bir mantık kurguladım diyemez. Çünkü yüksek adalet duygusu, hiçbir suçu, günahı olmayan insanların masum olduğunu ifade eder. Bu masumiyeti siz kafanızda kurduğunuz yanlış mantıkla ortadan kaldıramazsınız." dedi.

Bombalı saldırıda maddi kayıpların ve zararların olduğunu dile getiren Mutlu, bu zararları mümkün mertebe süratli bir şekilde oluşturulan komisyonlarla tespit edilmeye çalışıldığını anlattı.

Başbakanlık makamıyla paylaşılarak zarar gören vatandaşların hak ettiklerini vereceklerini dile getiren Vali Mutlu, şunları söyledi: "Normalde terörden zarar görenlerin bu zararların telafisiyle ilgili idari makamlara müracaat süresi 60 gündür. Bu süre henüz dolmuş değildir. Yani halen bir zararım var, bu zararla ilgili müracaat etmek istiyorum diyenlere bu kapı kanunen 3 Mart tarihine kadar açıktır. Şuana kadar bize 192 vatandaşımızın müracaatı var. Bunlarla ilgili olarak da 350 YTL tutarında bir tazminatta Başbakanlık tarafında elimize ulaştı. Bugünden itibaren de dağıtımlarına başlanmıştır."

Hak sahiplerinden Galeria esnafı adına söz alan bir mağdur vatandaş ise "Valiliğimiz patlamanın ertesi günü yanımızda oldu. Bizzat Vali Yardımcısı Canan Hançer Baştürk patlamanın ertesi günü bizi ziyaret edip geçmiş olsun dileklerini iletti. Zararların tespiti çalışmalarının yapılım ödeneceğini söyledi. Tüm Galeria esnafı adına valiliğimize teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

Diyarbakır'da terör örgütü PKK, 3 Ocak'ta Yenişehir Semti'nde bombalı saldırı düzenlemişti.

3 Ocak'ta terör örgütü tarafından gerçekleştirilen ve 7 kişinin öldüğü 66 kişinin de yaralandığı olayla ilgili bombacı E.P. ve ablası M.P.'nin de aralarında bulunduğu toplam 11 kişi tutuklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious