Diyarbakır'daki mitingde skandal sözler: Yaşasın Kürdistan

Diyarbakır'daki mitingde skandal sözler: Yaşasın Kürdistan.11861
  • Giriş : 11.11.2007 / 16:07:00
  • Güncelleme : 11.11.2007 / 17:19:34

Yaklaşık 300 kişinin katıldığı ‘Savaşa ve ırkçılığa hayır' mitinginde ‘Yaşasın Kürdistan' sloganı atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır'da Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) ve Katılımcı Demokrasi Partisi'nin (KADEP) a düzenlediği, yaklaşık 300 kişinin katıldığı ‘Savaşa ve ırkçılığa hayır' mitinginde ‘Yaşasın Kürdistan' sloganı atıldı. Terör örgütü PKK'dan silahlarını bırakması istenilen mitinge, ‘Kürt sorununa adil, demokratik, eşitlikçi ve federatif çözüm' yazılı bez afişin sokulmasına polis izin vermedi. Afişte yer alan ‘federatif’ sözünün üzeri HAK-PAR bayrağı ile kapatılınca asılmasına izin verildi.

HAK-PAR Genel Başkanı Sertaç Bucak, terör örgütü PKK'nın silahlı mücadelesinin Kürtler'in meşru hakları için verdikleri mücadelenin önünde engel olduğunu söyledi. Bucak, mitingte partisi ile KADEP'in birleşme kararı aldığını açıkladı.

HAK-PAR ile KADEP tarafından İstasyon Meydanı'nda düzenlenen, miting için polis olağanüstü güvenlik önlemi aldı. Mitinge gelenler polis tarafından sıkı arandı. Polisler arama sırasında eldiven kullandı. Alana sadece iki parti bayraklarının sokulmasına izin verilirken, polis üzerinde, ‘Kürt sorununa adil, demokratik, eşitlikçi ve federatif çözüm' yazılı bez afiş, ‘federatif' sözü nedeniyle sokulmasını engelledi. Partililer ve polisin anlaşması sonucu afişteki, ‘federatif’ yazısının üzeri HAK-PAR bayrağı ile kapatılarak bez afişin asılmasına izin verildi. Polisin, Emniyet Müdürlüğü'ne bildirilen yazıda söz konusu afişin bulunmadığı gerekçesiyle izin vermek istemediği bildirildi.

SUNUCU KÜRTÇE, GENEL BAŞKAN TÜRKÇE KONUŞTU

Mitig sırasında sık sık, Türkçe ve Kürtçe ‘Yaşasın Kürdistan', ‘Kürdistan faşizme mezar olacak', ‘Yaşasın özlüklük, ölsün kölelik', ‘Yaşasın halkların birliği' ve ‘Yaşasın Kürtler'in birliği' sloganları atıldı. Sunucunun Kürtçe konuşmasına rağmen HAK-PAR Genel Başkanı Sertaç Bucak konuşmasını Türkçe yaptı. Bucak, sınır ötesi operasyon ve Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetimine düşmanlığın sorunları çözmediğini belirterek, “Irak'taki Kürt halkı, Saddam sonrası oluşturulan federal Irak'ta demokrasinin, özgürlüğün güvencesidir. Kendi ülkesinde katılımcı demokratik bir toplumu inşaa ediyor” dedi.

Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Federe yönetiminin meşru ve Anayasal bir oluşum olduğunu söyleyen Bucak, şunları söyledi:

“ABD Başkanı Bush, Federe Kürt yönetiminin Başkanı Msut Barzani'yi Beyaz Saray’da kabul edekken kendisine, ‘Sayın Başkan’ diye hitap etmiştir. Onun için ABD ve AB ülkeleri ‘başkent' Erbil'de konsolosluk açmak için sıraya giriyor. Kürt bölgesel yönetimi ile ilişkilerde gerilim yaşanmasını istemiyoruz. Son günlerde Başbakan Erdoğan ve Bölgesel Kürt yönetiminin gerilimi düşürücü açıklamalarını önemsiyoruz. İlişkilerde sağduyu ve diplomatik taamüller geçerli olmalıdır. Kuzey Irak'a uygulanacak ekonomik ambargo, bölge ekonomisini çökertir. İnsanlarımız sosyol ve ekonomik çöküntüye uğrar. Sınır ötesi operasyon içinde risk taşıyan, savaş tehlikesi barındıran bir yöntem, bir tuzaktır. Bu tuzağa düşülmemelidir. Olası bir çatışma sınırın bu tarafında yaşayan milyonlarca Kürdü olumsuz etkiler. Bu boğazlaşma sık sık vurgu yapılan kardeşlik duygularını dinamitler. Savaşan galiyi olmaz. bu savaşın mağdurları kardeş Türk halkı ve sınırın iki yakasında yaşayan Kürt halkı olur.”

HAK-PAR Genel Başkanı Sertaç Bucak, Kuzey Irak'taki Kürt yönetiminin geleceğine, istikrarına, gelişmesine silahlı eylemleri ile zarar veren terör örgütü PKK'nın silahlı eylemleri ve bir bütün olarak şiddet politikasından vazgeçmesi gerektiğini söyledi. Bucak, “Türkiye'de Kürt sorunun çözümünü şiddetten arındırmak için PKK ön şartsız ateşkes ilan etmeli ve silahları gömmelidir. Silahlı mücadele, artırılan şiddet sarmalı ve buna dayalı politika Kürtlerin meşru hakları için mücadelesinin önünde bir engeldir” dedi.

Bucak, parti olarak, Kürt dilinde yayın ve Kürtçe eğitimin serbest olmasını, ifade özgürlüğünü sınırlayan tüm yasaların kaldırılmasını, Kürtler'in kendi siyasal kimlikleri ile özgürce örgütlenmesinin önünün açılmasını gerektiğini söyledi. Bucak, “Koruculuk sistemi kaldırılmalı, göçedenler yeniden göç ettikleri yere dönüşleri sağlanmalıdır. AB üyeliği ile Kürt sorununun çözümünün önü açılacaktır. En iyi çözümler özgür ve demokratik ortamlarda olur. 84 yıldır bu ülkede yaşadıklarımız bizim ile devlet arasında bir güven bunalımına yol açmıştır. Biz sborunun çözümü için Federal bir sistemi öneriyoruz. Bu sistem bir toplumsal kalkınma modeledir. Kürtlerin Federasyon istemine kuşku ile değil, gerçekçi b.ir çözüm yolu diye bakmak gerekir” diye konuştu.

HAK-PAR Genel Başkanı Bucak, konuşmasının sonunda Şerafettin Elçi'nin Genel Başkanı olduğu Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) ile birlişme kararı aldıklarını, bunun için önümüzdeki hafta çalışmaya başlayacaklarını sözlerine ekledi.

KADEP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Acer ise, sınır ötesi operasyon konusunda terör örgütü PKK'nın bahene edildiğini ve asıl hedefin Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi olduğunu iddia ederek “Asıl hedef ‘Kak' (Kardeş) Mesut' (Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani) ve ‘Mam Celal'dir (Celal amca-Kürdistan Yurtsever Birliği lideri ve Irak Devlet Başkanı)” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious