Diyarbakır'daki Nevruz'a MHP'den tepki

Diyarbakır'daki Nevruz'a MHP'den tepki.22243
  • Giriş : 23.03.2008 / 16:43:00

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural: ''Gidip orada, dağda milleti bölmek isteyenlerin kıyafetlerini giyerek Nevruz kutlanmaz''

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İzmir Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nceTire'nin Taştepe mevkisinde Nevruz şenliği düzenlendi.

Şenlikte konuşan Oktay Vural, Tire'de halkla birlikte yapılan kutlamaların örnek teşkil etmesi gerektiğini kaydetti.

Türklerin asırlardır kutladığı Nevruz'un "bölücülüğün vesilesi" haline getirilmemesi gerektiğini belirten Vural, "Nevruz'u devletimizin, milletimizin huzurunu bozmak için kullanmak isteyenler var. Ama bilsinler ki bu millet kardeşlik türküsünü daima söyleyecektir" dedi.

"Bunların başarıya ulaşması mümkün değildir" diyen Vural, DTP'nin Diyarbakır'da düzenlediği mitingte yaşananlara tepki gösterdi.

Vural, "Gidip orada,dağda milleti bölmek isteyenlerin kıyafetlerini giyerek Nevruz kutlanmaz, al bayrağın altında kutlanır. Türk milleti Nevruzu ilelebet kutlayacaktır. Nevruz şenliklerimizi bahane ederek polisimize taş atanları, kurşun sıkanları lanetliyorum" dedi.

İzmir Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu da Nevruz bayramının Türk dünyasının öz kültürü olduğunu belirterek, "Nevruz barış, kardeşlik ve dostluğun göstergesidir. Türk devletine, milletine karşı çıkmak değildir. Birlik olup bunu gösterelim" dedi.

Şenlikte, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilköğretim okullarıarasında düzenlenen "Türk Kültüründe Nevruz" konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Ege Bölgesi halk oyunu ekipleri ve Türk Cumhuriyetleri öğrenci toplululukları gösteri sundu.

Vatandaşlara keşkek ve süt şerbeti ikram edildi. Nevruz ateşinin yakıldığı şenlikte, temsili demir dövme töreni yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious