Diyarbakır'daki patlama sabotaj mı?

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Diyarbakır'daki enkazdan alınan metal parçaları olası bir sabotaj ihtimaline karşı kriminal laboratuvarında incelemeye alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır'ın Ofis Semti'ndeki Kurdoğlu Askeri Lojmanları'ndan 8 kişinin ölümüne neden olan kalorifer kazanının patlaması ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Lojmanda meydana gelen patlamaya ilişkin soruşturma ise çok yönlü olarak sürdürülüyor.

Olay yerindeki enkaz ve çevresinden toplanan metal artıklar ve boru şeklindeki demir parçalar da olası bir sabotaj ihtimaline karşı incelenmek üzere Emniyet Müdürlüğü Kriminal Laboratuvarı'nda incelemeye alındı.

Dün olay yerinde inceleme yaptıktan sonra tutanak tutan 7'nci Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı, olayın askeri mahalde meydana gelmesi ancak askeri suç niteliği taşımaması nedeniyle hazırlanan evrakları görevsizlik kararıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

Nöbetçi savcılık cesetler üzerinde otopsi yaptı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Adalet Komisyonu ise meydana gelen patlamanın neden kaynaklandığı ve binanın nasıl çöktüğüne ilişkin belirledikleri yeminli İnşaat mühendisi ile kazandaki patlamanın neden kaynaklandığına ilişkin yeminli makine mühendisinden bilirkişi raporu istedi.

Patlamadan bir gün önce su sızdırdığı için kaynak yapan adı açıklanmayan 2 tesisatçı ile binanın kalorifercisi M.B.'nin, 'Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu birden fazla ölüme sebebiyet vermek' gerekçesiyle alındıkları gözaltında soruşturmaları sürdürülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious