Diyarbakır'daki patlamanın 3 katı olacaktı

  • Giriş : 04.01.2008 / 17:00:00

Van'da ele geçirilen patlayıcıyla ilgili ilk bilgiler faciadan nasıl dönüldüğünü gözler önüne seriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Van'da ele geçirilen patlayıcı yüklü minibüsün ihbar üzerine yakalandığı bildirildi.

Van Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Ankara Emniyet
Müdürlüğü 155 Polis İmdat telefonuna yapılan, ''Diyarbakır'daki patlamadan dolayı aradığını, o bombalamayı yapan şahısların Van Emniyetini de kana bulayacaklarını, Kızılay semtinde de bombalama yapacakları'' şeklindeki ihbar üzerine, Emniyet Müdürlüğü ekiplerince operasyon başlatıldığı belirtildi.
Operasyon kapsamında, Şabaniye Mahallesinde yol kontrolü yapan ekiplerin, ''dur'' ihtarına uymayan beyaz bir minibüs takibe aldığı ifade edilen açıklamada, ''Sürücünün, ihtara uymayarak minibüsü görevlilerimizin üzerine sürerek, geçmesi sırasında, aracın arkasından önce havaya ikaz ateşi açılmış, şahsın aracı durdurmayıp kaçmaya devam etmesi üzerine aracın tekerlerine doğru ateş edilmiştir'' denildi.

Yapılan takip sonucu, aracın saat 03:10 sıralarında, Kale giriş kapısı
yakınlarında terk edilmiş olarak bulunduğu kaydedilen açıklamada, bomba imha ekiplerinin araçta yaptıkları aramada, 27 kilogram 760 gram TNT, 16 kilo 450 gram PE 4A plastik patlayıcı, 810 gram peritonal, 10 kilogram 115 gram peritonal ve TNT karışımı patlayıcı madde, 50 F1 model savunma tipi el bombası, 37 el bombasına ait tapa, 10 elektrikli kapsülü ile bir metal kap ele geçirildiği belirtildi.

Takip sırasında Terörle Mücadele şubesine ait bir aracın takla attığı, 2
polis memurunun hafif yaralandığı ifade edilen açıklamada, araç üzerinde yapılan incelemede ise söz konusu aracın Samsun'dan 23 Kasım 2007 tarihinde çalındığı bildirildi.

Vali Özdemir Çakacak, Emniyet Müdürlüğünde düzenlenen toplantıda, minibüste yapılan özel bölmelerde 55 kilo 135 gram patlayıcı madde ile 50 el bombasının ele geçirildiğini söyledi.

Diyarbakır'da üzücü bir olay yaşandığına belirten Çakacak, şöyle dedi:

''İnsanlık dışı bir olay yaşadık. Ben hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyorum. Terörün amacı kaos yaratmak, vatandaşın huzurunu bozmaktır. Güvenlik güçlerimiz ise gece gündüz demeden çalışarak vatandaşın huzur ortamını sağlamayı amaçlamaktadır. Patlayıcının yakalanmasında başarı gösteren Emniyet mensubu arkadaşlarımı tebrikediyorum.''

Ele geçirilen patlayıcının miktarına bakıldığında, çok fazla can kaybının olacağını ifade eden Çakacak, şöyle konuştu:

''Ele geçirilen patlayıcı, Diyarbakır'da meydana gelen patlamanın 3 katı
şiddette patlama yapabilecek güçtedir. Arkadaşlarımı tebrik ediyorum. İlimizde huzur ve barış hakimdir. Güvenlik güçlerimiz günün saatinde teyakkuzda görevlerine devam etmektedirler. Terörle hiçbir yere varılmayacağını herkes bilmelidir. Olay çok yönlü olarak araştırılıyor.''

Çakacak, olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğünü henüz gözaltına alınan
bulunmadığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious