Diyarbakır'daki saldırıda 80 kilo A-4 tipi bomba kullanılmış

Diyarbakır'daki saldırıda 80 kilo A-4 tipi bomba kullanılmış.11818
  • Giriş : 04.01.2008 / 13:35:00
  • Güncelleme : 04.01.2008 / 13:51:05

Diyarbakır'da dün meydana gelen bombalı saldırıyla ilgili ayrıntılar belli oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Olayla ilgili 4 kişi gözaltında sorgulanıyor. Gözaltına alınanlar arasında bomba konulan aracın sahibi de var. Aracın sahibi, arabasını iki gün önce sattığını ama devrini yapmadığını söylüyor.

Diyarbakır'daki bombalı saldırının ardından polis iki koldan harekete geçti. Şehrin giriş çıkışları kontrol altına alındı, kent içinde ev ev arama yapılıyor.

Polis, bir yandan da olay yerinden topladığı delillerle faillere ulaşmaya çalışıyor. Olay yerinde sabaha kadar delil toplandı. Günün ilk ışıklarıyla birlikte bombalı saldırıda hasar gören araçlar cadde üzerinden kaldırıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, olayda 4'ü öğrenci 5 kişinin öldüğünü, 30'u asker 68 kişinin de yaralandığını açıkladı.

80 kilo A-4 tipi bomba

Uzmanların ilk tespitlerine göre saldırıda A-4 tipi 80 kilo bomba kullanıldı. Patlama, 1994 model kırmızı renkli, Lada marka bir otomobilde meydana geldi.

Bomba, cep telefonu düzeneğiyle askeri servis aracının geçtiği sırada uzaktan kumandayla patlatıldı; caddedeki 25 araç daha hasar gördü, bunlardan 5'i hurdaya döndü.

Patlamada yaralananların büyük bölümünde yanıkların olduğu, bazı uzuvların koptuğu belirlendi.

A-4 daha çok PKK'nın kullandığı bir patlayıcı türü. Patladığında çevreye büyük bir basınç ve 3 bin derece ısı veriyor.

Aynı tür patlayıcı daha önce Ankara'da bir otoparka parkedilmiş minibüste bulunmuştu.

Polis olay yerindeki incelemesini bitirdikten sonra belediye ekipleri Selahattin Yazıcıoğlu caddesinde terörün izlerini hızla kaldırdı. Ev ve işyeri zarar görenler de temizlik yaptı.

Diyarbakır'da terör: 5 ölü, 68 yaralı

Diyarbakır'da, 3 Ocak'ta, park halindeki bir otomobile konulan bomba, askeri personeli taşıyan servis aracının geçişi sırasında patlatıldı. Saldırı sonucu 4'ü öğrenci 5 kişi hayatını kaybetti, 68 kişi de yaralandı.

6'sı ağır 68 yaralı arasında askeri personel ve öğrenciler de bulunuyor.

Patlama sonucu askeri servis aracı ile infilak eden aracın yanında park halinde bulunan 5 sivil araç tamamen yanarak kullanılamaz hale geldi.

25 araç, 5 apartmanın caddeye bakan cephesinde bulunan daireler ve altlarında faaliyet gösteren 14 işyerinde de maddi hasar meydana geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious