Diyarbakır'daki töre cinyaeti davasına devam edildi

  • Giriş : 03.05.2007 / 00:00:00

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde Gülistan Gümüş'ün saklandığı sandıkta, uzun namlulu silahla taranarak öldürülmesiyle ilgili açılan davaya devam edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, aralarında Gülistan Gümüş'ün imam nikahıyla birlikte yaşadığı Ömer Taş'ın da bulunduğu tutuklu sanıklar Mehmet Şah Taş, Hamdullah Taş, Bahattin Gümüş ile tutuksuz sanıklar Abdurrahim Gümüş, maktul Gümüş'ün kardeşi Memduh Gümüş, amcası İdris Gümüş ve Ömer Taş'ın kardeşi İzzettin Taş hazır bulundu.

“BU TİP CİNAYETLER TEK BAŞINA İŞLENMEZ”

Duruşmada müdafi avukat Meral Danış Beştaş, Gülistan Gümüş'ün öldürülmesinin bir “namus cinayeti” olduğunu, bu nedenle tutuksuz yargılanan sanıkların da tutuklanması gerektiğini savundu.

Sanıklardan ikisinin suçu üstlendiğini, bu nedenle yargının aldatıldığını iddia eden Beştaş, şöyle dedi:

“Bu tip cinayetler tek başına işlenmez. Tek başına karar verilmez. Bazen aile meclisi, bazen aile büyükleri tarafından alınan kararla bu cinayetler işlenmektedir. Maktulün eşinin söz konusu olayda bir fiili yoktur. Fakat olay yerindedir. Sanık ifadelerinde ilginç beyanlar çıkmıştır. Birileri hedef gösterilerek, deliller karartılmaktadır. Bu tip davalar örnek davalardır. “

Mahkeme heyeti, verdiği kısa aradan sona dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

İddianamede, 8 sanık hakkında da “töre saikiyle kasten adam öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

OLAY

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde “berdel” usulüyle evlendirilen, “erkek çocuk doğuramadığı' gerekçesiyle eşinin ailesi tarafından gördüğü baskılara dayanamayıp,İstanbul'a yerleşen ve “berdel bozulur” düşüncesiyle köyüne geri dönen Gülistan Gümüş, gizlendiği sandıkta uzun namlulu silahla öldürülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious