Diyarbakır'daki yeni ilçeler Osman Baydemir'i rahatsız etti

Diyarbakır'daki yeni ilçeler Osman Baydemir'i rahatsız etti.12193
  • Giriş : 11.03.2008 / 18:18:00

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, hükümetin 43 yeni ilçe oluşturmasını eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır'ın ilçe sayısının 13'ten 17'ye çıkmasından rahatsızlık duyan DTP'li Baydemir, "İlçe yaptığınız yerlerde de insanlar yaşıyor, belediyeleri var, onlara neden sormadınız" sözleriyle rahatsızlığını dile getirdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 43 yeni ilçenin oluşumuna ilişkin Ankara'yı tek başına hareket etmekle eleştirdi.

Avrupa Birliği'ne entegre sürecinde yerindelik ilkesine aykırı hareket edildiğini savunan Baydemir, "Halka sormadan, kent dinamiklerine sormadan kendi başına yapılan bu mantık yetkiyi daraltma politikası üzerine kurulu olan ve seçime yönelik yapılmış sakat bir mantıktır." dedi.

"Ben yaptım, oldu' demekle bu iş olmaz" eleştirisini yapan Baydemir, hükümetin sözkonusu tavrının demokrasiyle bağdaşmadığı iddiasında bulundu.

Bağıvar ve Çarıklı beldelerinin Sur ilçesine bağlanmasının da coğrafi açıdan mantıksızlık olduğunu öne süren Baydemir şunları kaydeti: "Bağıvar'da, Çarıklı'da insanlar yaşıyor, orada bir belediye var. Onlara neden sormadınız? Bu faaliyetin bir seçim politikası olarak gerçekleştiriliyor. Bunu kim yaparsa yapsın seçime endeksli hiçbir çalışmanın kente katkısı yoktur. Daha sonra handikaplar devam edecektir. Kısa vadeli hiçbir çalışmayı bu kente yakıştırmıyorum."

Osman Baydemir, 80 yılda yapılmayan hizmetleri gerçekleştirdiklerini öne sürerek, belediyecilikte başarılı olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious