Diyarbakır'dan Oxford'a gittiler

  • Giriş : 03.08.2006 / 00:00:00

İbrahim Tatlıses'in 'Oxford vardı da biz mi okumadık' diyerek eleştirdiği Güneydoğu'daki eğitim sistemi değişiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Güneydoğulu çocuklar, son yıllarda genellikle büyük kentlerde meydana gelen kapkaç ve hırsızlık olayları anılmaya başlandı. Bir fırtına gibi gelip geçen Diyarbakır olaylarında da ön saflara sürülen bu çocukların ellerinden tutulduğu zaman ne yapabilecekleri ortaya çıkıyor. Genellikle maddi durumu kötü olan çocukları, çıkar amaçlı örgütler kendi emelleri doğrultusunda çok rahat kullanıyor.

Tüm zorluklara rağmen Güneydoğu'da yıllardır eğitim veren özel eğitim kurumları, çocukların ellerinden tutmaya devam ediyor. Ünlü sanatçı İbrahim Tatlıses'in bir zamanlar eleştirdiği Güneydoğu'daki eğitim sistemini yıllar önce kurulan özel okullar değiştiriyor. Hemen her öğrencinin görmeyi ya da orada okumayı hayal ettiği İngiltere'deki Oxford Üniversitesi'ni Diyarbakırlı çocuklar gezme şansı buldu. 10 yıldan fazladır İl'de eğitim alanında yakaladığı başarılarla ön plana çıkan Özel Nil Koleji öğrencilerini İngiltere'ye götürdü. 15 gün süren gezide öğrenciler İngilizce kurslarına da katılma şansı buldu.

Özel Nil Koleji İngilizce öğretmeni Hasan Karacan'ın rehberlik yaptığı öğrenci grubu, Londra'ya 1,5 saat uzaklıktaki Bedford'a ünlü Bedford Koleji'nde İngilizce dersi aldı. Öğrenciler 5 kez Londra, 5 kez Oxford ve Northempton şehirlerini gezdi. Avrupa'nın en büyük Luna Parkı Thorpe Park'ta eğlenen öğrenciler, İngiltere'nin meşhur National Science ve Imperial War müzelerini gezdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious