Diyarbakır'ın oyunun rengi ne?

Diyarbakır'ın oyunun rengi ne?.13026
  • Giriş : 03.12.2008 / 23:48:00

Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Sosyolog Doç. Dr. Mazhar BAĞLI, Diyarbakır halkının seçimlerde kime, neden oy verdiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Sosyolog Doç. Dr. Mazhar BAĞLI, 10–20 Kasım tarihleri arasında Diyarbakır'da üniversite öğrencileriyle yaptığı 'yerel seçimde seçmen eğilimi' araştırmasının sonuçlarını Moral FM'de kamuoyuyla paylaştı.

Basında Bugün programında, Gazeteci Oktay Mahşer'in sorularını cevaplandıran Mazhar BAĞLI, şehirde oy kullanma potansiyeline sahip 1450 kişiyle yaptıkları anketten yerel seçimlere ışık tutacak ilginç sonuçlara ulaştıklarını ifade etti.

'BÖLGE HALKININ SEÇİM TERCİHİNDE ETNİK KÖKEN BELİRLEYİCİ DEĞİL'

Başarılı akademisyen, bölge halkının tercihinde etnik kökenin belirleyici bir unsur olmadığını söyleyerek “Bölge halkı hiçbir biçimde yaşadığı yerlerle ilgili sorunlara duyarsız kalmıyor. Halk sorunlara duyarlı fakat etnik kökene fazla dikkat etmiyor. Mesela ildeki en büyük ilçesi olan Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler Kürt asıllı değil...” diye konuştu.

Diyarbakır'ın bazı yerlerinde AK Parti'nin DTP'den çok daha fazla oy almasının sebebini Kürt sorununa karşı olumlu yaklaşımı olarak açıklayan Doç. Dr. BAĞLI, “İktidar partisinin hem merkezi ideolojiyi temsil etmemesi hem de bölgedeki bu tarz sorunlara duyarlı olması bu tercihte etkin rol oynamıştır.” diyerek bölge halkının tercih sebebini ortaya koydu.

DOĞULU SEÇMENLER YEREL YÖNETİCİLERİ SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİYOR?

Dicle Üniversitesi'nden Doç. Dr. BAĞLI, bölge halkının yerel yöneticileri seçerken dikkat ettiği noktaları da doğruluk, dürüstlük ve dindarlık olarak ifade etti.

Programın son bölümlerinde Güneydoğu'da DTP ve AK Parti arasındaki rekabetteki son durumla ilgili konuşan BAĞLI “Güneydoğu'da AK Parti ve DTP dışında yerel seçimlerde yarışacak başka bir parti yok.” şeklinde konuşarak şu bilgileri dinleyicilere aktardı:

“AK Parti konusunda bölge halkının bazı çekinceleri var. Acaba AK Parti bölgedeki belediyelerin büyük bölümünü alırsa Kürt meselesinin üstünü örtebilir mi diye düşünüyorlar. Diğer taraftan DTP'nin belediyecilik yaptığı yerler Başbakan Erdoğan'ın da dediği gibi pislik içinde. Bu nedenle insanlar daha müreffeh bir şekilde yaşamak isterken diğer taraftan da Kürt meselesinin çözümünü istiyorlar. Ben, bölge halkının iki tercih arasında kaldığını düşünüyorum.”

'AK PARTİ'NİN DİYARBAKIR'DAKİ YEREL SEÇİM STRATEJİSİ ÇOK YANLIŞ'

“Diyarbakır'da gerçekleştirdiğimiz ankette DTP daha önde görünüyor. Fakat bölgede şöyle bir durum var. Bu partiden kaçan oylar bir daha DTP'ye dönmüyor. Burada seçmen değişken aslında… Bence AK Parti başından beri bölgeyi kazanmak için yanlış bir strateji geliştirdi. Yerel seçimlerden aylar önce 'Muhakkak Diyarbakır'ı alacağız, kaleyi fethetmek istiyoruz' söylemleri bence çok doğru olmadı.”

“Geçmişte bu alanda başarılı olamayan DTP'nin yarışı farklı alana kaydırıp destek topladığı görülüyor. DTP'nin mecliste vekili yokken belediyelerin daha makro politikalar yürütmesini meşru görülebilir. Çünkü o zaman bir temsil sorunu var denilebilir fakat şimdi aynı gerekçeyi sunamazlar. Kanunlara göre belediyelere düşen ideolojik ve etnik kavgalara girmek değil, kentleşmeyi ve halka hizmeti sağlamaktır.”

“DTP, DİYARBAKIR'DA ÖNDE FAKAT TABLO HER AN DEĞİŞEBİLİR”

“Diyarbakır halkının oyunu ve sempatisini kazanma noktasında retorik çok önemli bir rol oynuyor. Burada halkı sözle atmosfere dâhil etmek çok zor değildir. Şuandaki durumda DTP önde gibi görünse de bu tablonun değişebileceğini düşünüyorum. Özellikle bazı ilçelerdeki seçimde AK Parti'nin kazanma ihtimali bayağı yüksek. Tabi adayların seçim sürecindeki propagandaları ve iktidar partisinin bölgeyle ilgili açılımlarının olacağından bahsediliyor. Mardin'deki üniversitemizde Kürt dili bölümünün açılması bölge halkı ve Hükümet açısından bence çok önemli bir adım oldu

MORALHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*