Diyarbakırlılar camilere akın etti

  • Giriş : 23.09.2006 / 00:00:00

Müslüman için rahmet, mağfiret ve günahlardan arınma ayı olan Ramazan-ı Şerfi'in başlaması Diyarbakır'da da kendisini hissettirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Okunan yatsı ezanı ile genç-yaşlı ve kadın-erkek demeden bütün Diyarbakırlılar camilere akın etti. Diyarbakırlıların büyük çoğunluğu başta Ulucami, Nebi, Hazreti Süleyman, Dört Ayaklı Minare, Ofis, Toptancılar ve Mekke camileri olmak üzere bütün camileri adete doldurdu. Teravih namazı heyecanın en çok yaşandığı camilerden bir tanesi de Anadolu ilk camisi olan Ulucami idi. Ulucami'ye akın eden Diyarbakırlılar, teravih namazından sonra ellerini semaya açarak, huzur ve güven için dua ettiler.

Bu arada Diyarbakır'ın çeşitli yerlerinde Ramazan'ın başlaması havai fişeklerle kutlandı. Ramazan'ın ilk teravihini Ulucami'de eda eden Diyarbakır Müftüsü Ali Maraşlıgil, Allah'ın Hz. Muhammed (SAS)'ın ümmetin ikram ettiği en önemli aylardan bir tanesinin Ramazan olduğunu belirtti. Ramazan ayı değerlerinde bir zaman dilimin başka hiçbir ümmette verilmediğine işaret eden Maraşlıgil, "Böyle bir ay başka ümmetlere verilmemiştir. Başı rahmettir, ortası mağfiret ve sonu cehennem azabından kurtuluştur. Bunun için Müslümanım diyenlerin Allah tarafından özellikle peygamberimizin ümmetine lütfettiği bu güzel aydan gereği gibi istifade edilmesi lazım. Rahmet, mağfiret ve cehennemden kurtuluş ayı kaçırılmamalı ve değerlendirilmelidir" diye konuştu.

Ramazan ayında tutulan oruç ibadetinin müstesna bir ibadet olduğunu da dile getiren Müftü Maraşlıgil, şunları kaydetti. "

"Bu ibadet kişinin şahsi, ailesi ve toplum için gerekli bir ibadettir ki Allah farz kıldı. Kişinin kendi nefsini terbiye etmesi, ahlakını güzelleştirmesi, ahlaki bir toplum meydana getirmesi için Kur'an-ı Kerim ve sunnetini ahlakı üzerin bir toplumu meydana gelecek ki o toplumda haramlar, kavgalar, kapkaçlar, isyanlar, adam öldürme olmasın. Orucun sırları insanlar tarafından iyice keşfedilirse insanlar kendilerini sorugular ve insanlık güzel bir sonuca varır diye ümit ediyorum."

Diyarbakırlıların ilk teravih namazına büyük ilgi gösterdiklerini gözlemlediklerini ifade eden Müftü Maraşlıgil, konuşmasını "Diyarbakır dindar bir muhhittir. Yüzyıllardan beri İslam aleminin ilim yuvası olarak günümüze gelmiştir. Dolayısıyla Ramazan ayı da güzel bir şekilde geçecektir. Ramazanın kentimizdeki insanların birlik-beraberliklerine, kaynaşmaya ve insanların birbirine saygılı olmaya vesile olmasını temmeni ediyoru" ifadeleriyle noktaladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious