Diyarbakır'a yeni havaalanı müjdesi

  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Diyarbakır’da yeni havaalanı yapılacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bir dizi açılışlara katılmak üzere Diyarbakır’a gelen Bakan Yıldırım, " 3 yıl önce Diyarbakır’da uçağa binenlerin yıllık ortalaması 80 bindi. Bu sayı bugün 850 binlere ulaştı. Böyle devam ederse Diyarbakır’a yeni hava alana yapacağız" dedi.

Diyarbakırlı iş dünyasının sürekli gündeme getirdiği havaalanı talebine Bakan Yıldırım, Diyarbakır’da olumlu yaklaştı. Diyarbakır’da kullanılan havaalanının askeri havaalanı olduğu için kısıtlı kullanıldığını belirten iş dünyası, ısrarla havaalanı istiyordu.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Tarım ve Köyişleri İçişleri Bakanı Mehdi Eker, Avea’nın 13 İle hizmet verecek olan santral binasının açılışında Diyarbakırlılar’a yeni havaalanı sözü verdi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ve AK Parti Diyarbakır milletvekilleriyle santral binasının açılışını yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım törende, açılışı yapılan hizmet binasının 13 kenti kapsayacak şekilde hizmet vereceğini belirtti.

Bakan Yıldırım, Türkiye’de cep telefonu abone sayısının son 3 yılda 23 milyondan 48 milyona yükseldiğini, Türkiye’deki 15 milyon öğrenciden yaklaşık 13.5 milyonunun hızlı internet bağlantısına ulaşabildiğini söyledi.

Hızlı internet erişiminde büyük ilerleme sağlandığını vurgulayan Bakan Yıldırım, 3 yıl önce hemen hemen hiç mevcut olmayan ADSL hızlı internet abone sayısının 2 milyona, kullanıcı sayısının ise 12 milyona ulaştığını anlattı.

Yıldırım, şöyle konuştu: ’’ Son 10-15 yılda gelişen teknolojilerle artık ülkelerin gündemine yeni bir kavram girmeye başlamıştır. O da bilgisayar okuryazarlığıdır. Ülkemizde bundan sonra yapılması gereken, bilgisayar okuryazarlığının artırılmasıdır. Önümüzdeki en büyük hedef, bilgisayar okuryazarlığını, bilgisayarın erişebilirliğini öncelikle yüzden 80 seviyesine çıkarmaktır. Eskiden bir telefon görüşmesi yapardık. O görüşmede üç kişinin sesi duyulur ve konuşanlar birbirlerine ’aradan çekil’ mesajı verirdi, Bunları aştık şükür."

1990 yılında Türkiye’nin cep telefonuyla tanıştığını anlatan Yıldırım, "Önce kullanılıp kullanılamayacağı yönünde tereddüt ettik. Sayısı 1995 yılında sabit telefon sayısını yakaladı. Şimdi 60 milyon cep telefonu kullanıcısı mevcut. Önümüzdeki 5 yılda bu nüfusumuzun sayısını da geçecektir. Çünkü artık hayatımızda olmazsa olmazlarımız arasına girmiştir cep telefonu. Kullanıcı sayısının hızla artması, teknolojinin iyi kullanıldığını gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ise bir Diyarbakırlı olarak, iletişimin baş döndürücü bir hızla geliştiği dünyada, bu bölgede iletişimin ve haberleşmenin sağlıklı bir şekilde yapılmasını düzenleyecek ve kontrol edecek kurumun Diyarbakır’da teşkilatlanmasından büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Bakan Yıldırım ile Eker açılıştan sonra, Diyarbakır’ın Ofis semtinde tamamlanan PttBank şubesinin açılışını yaptı.

Açılışını yapacakları hizmet binasının 150 yıllık olduğunu ve bugüne kadar hiç tadilattan geçirilmediğini vurgulayan Bakan Yıldırım, Diyarbakır’da 3 yıl öncesine kadar sadece THY yolcu taşıdığın bugün 4 firmanın daha Diyarbakır’dan Türkiye’nin her tarafına uçak seferi düzenlediğiri dile getirdi.

Yolcu kapasitesinin yıllık bir milyona yaklaştığını anlatan Yıldırım, Diyarbakır’a hava alanı yapılacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious