Diyarbakır'da sağlık skandalı

  • Giriş : 02.01.2007 / 00:00:00

Diyarbakır’da özel bir diyaliz merkezinde tedavi gören 88 hastaya öldürücü Hepatit-C virüsü bulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sağlık İl Müdürlüğü ekiplerinin, 213 hastanın ayakta tedavi gördüğü Özel Diyarbakır Diyaliz Merkezi’nde yapılan kontroller ışığında 88 hastaya Hepatit-C virüsünün bulaştığı tespit edildi. Ekim ayında 66, kasım ayında ise 22 kişiye bulaşan hastalığın kaynağı ise henüz belirsiz.

Diyarbakır Sağlık İl Müdür Vekili Dr. Nihat Yavuz, diyaliz merkezindeki Hepatit-C vakalarındaki artış nedeniyle denetimlerde bulunduklarını, yapılan denetimlerde, Hepatit C’nin bulaşımının kesin olarak tespit edilemediğini ancak diyaliz merkezinde bazı aksaklıklar görüldüğünü ve bunun için kendilerine süre verildiğini söyledi.

Dr. Yavuz, "Hepatit C’deki bulaşımın kesin sürede tespiti için arkadaşlarımızın görüşleri doğrultusunda Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden görüş istendi. İki tutanağı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gönderdik. Hastanenin merkezde yapacağı araştırma ve tutanak doğrultusunda eğer gerekiyorsa diyaliz merkezinin faaliyetine son verilecektir. Eğer bulaşım başka bir yerde ise gereken mevzuatı yapacağız. Bununla birlikte, eğer diyaliz merkezinde hizmetin aksaması veya faaliyetin durdurulması gerekiyorsa hastalarımızı en yakın diyaliz merkezlerine yönlendireceğiz. Adresleri tespit edilen hastalarımızı da en yakın diyaliz merkezlerine yönlendireceğiz. Şu aşamada araştırma hastanesinden gelecek raporu bekliyoruz. Çünkü arkadaşlarımızın yaptığı tespitte Hepatit C’nin bulaşımı tam olarak bilinemediğinden fakültenin görüşünü bekliyoruz. Bununla ilgili olarak Bakanlığa da bilgi vermiş durumdayız" dedi.

Diyaliz ünitelerinde tedavi gören hastaların 5 yıl içerisinde hepatit kapma riskinin yüzde 100 olduğunu ve dünyada örneklerinin bulunduğunu iddia eden Özel Diyarbakır Diyaliz Merkezi sorumlu Doktoru Nedim Uğur Yüce ise son 1 aydaki artışın sebeplerini kendilerinin de araştırdığını söyledi.

Dr. Yüce, hastalarının her ay kan örneklerinin alındığını ve gerekli tetkiklerin yapıldığını ifade ederek, şöyle konuştu: "Yaklaşık 10 civarındaki hastanın, Diyarbakır dışındaki başka merkezlerden ve kan yoluyla hastalığı kapmış olacağını düşünüyoruz. Bölgemizde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde hepatit oranları çok çok daha yüksektir. Hastalarımıza nereden bulaştığını bile biz bilemiyoruz. Zaten belli bir bulaşma yüzdesi her halükarda olacaktı; ama bunun üstüne bir de diğer merkezlerden gelen ve kan tranfüzyonu yapan hastalar da eklenince, bu sayı bir anda çok gibi gözüktü. İhmal anlamında biz bir şey göremedik. Bizim araştırmalarımızda ’Şundan bulaştı’ diyebileceğimiz bir şey yoktur. Literatürü araştırdığınız zaman, dünyadaki birçok merkezde zaman zaman böyle bulaşmaların olduğunu görüyoruz. Türkiye’de böyle şeyler oluyor. Bütün hastalarımızla konuştum ve onlara bu yaşanmış olayı anlattım. Kendilerine hastalıklarıyla ilgili almaları gereken önlemleri de anlattım."

Diyarbakır’da tek özel diyaliz merkezi olduklarını belirten Dr. Yüce, kentte açılacak 4 özel merkeze hekim ve personelleri transfer ettiklerini, bu nedenle ihmal ve sabotaj şüphelerinin de bulunduğunu iddia etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious