Diyetler neden başarılı olmuyor?

  • Giriş : 02.04.2007 / 00:00:00

Beslenme ve Diyet Uzmanı Deniz Şafak AKÇAOĞLU Bu haftaki yazısında kilo vermek için yapılan diyetlerin her zaman iyi sonuç vermediğinin altını çiziyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İşte Akçaoğlu'ndan diyet yapanlara önemli uyarılar.

BAZI DİYETLER NEDEN CEVAP VERMEZ ?

Kişinin yapacağı diyet kesinlikle kişinin kendine özgü olmalı ve bir diyet uzmanı tarafından hazırlanmalıdır. Bir arkadaşın yada komşunun diyetini yapmakla kendimize iyilik değil kötülük etmiş oluruz. Herkesin harcadığı günlük enerji farklıdır. Ayrıca kişinin yaşam şekline , hareket durumuna ve varsa hastalık durumuna göre diyet düzenlenmelidir.Dolayısıyla bir başkasının zayıflama diyeti kendiniz için bir şişmanlama diyeti olabilir. Diyet kişiye özel olmalıdır...

Kilo verdiren bazı diyetler vücudun ihtiyacı olan besin öğelerini içermez. Örneğin kan gurubu diyetlerine göre B gurubu insanların süt—yoğurt gibi süt ürünlerini tüketmemesi gerekir. Oysa süt ve yoğurt kalsiyum için en temel kaynaktır. Uzun dönem kalsiyum eksikliği kemik erimesine neden olabilir. O nedenle bu diyetler kilo verdirirken başka sağlık problemleri içerebilir. Bir başka örnek ayrıştırma diyetidir. Protein ve karbonhidratı karıştırmama esasına dayalıdır. Oysa et ve yoğurt gibi bazı besinlerde protein ve karbonhidrat zaten biraradadır. Ayrışması imkansızdır. Yine İsveç diyeti bu diyetlere bir örnektir. Bazı besinler fazla yükleme yapılıp bazı besinlerde mahrum edilmiştir. Sonunda sinir harabiyeti ve ciddi vitamin eksiklikleri yaşanmaktadır. Bu tarz çok düşük kalorili diyetlerde vücut savaş ilan eder ve kendini kıtlık dönemine sokar. Aldığı her besini depo edip saklamak ister. Normal beslenmeye geçildiğinde ise bolluk gibi düşünüp depo işlemini hızlandırır. Bu verilenden daha fazla kilo almak demektir.

Tartıda kilo kaybediyor olmakta her zaman bir anlam ifade etmez. Hazırlanan diyetin kişinin su ve kas kaybını önlemeli ve sadece yağ kaybını sağlamalıdır. Lahana çorbası gibi diyetlerde diüretik ( idrar söktüren ) sebzelerden bir çorba hazırlanıp gün boyu bu çorba içirilmektedir. Kişi vücuttan sürekli su kaybeder ve tartıda kilo farkı yaşanır ancak kaybedilen yağ değil sudur. Bu nedenle ilk etapta kilo kaybı gibi görünün ağırlık normal beslenmeye geçildiğinde hemen yerine gelir ve kişi eski kilosuna döner.

Zayıflamak için kullanılan ilaçlarla beraber yapılan diyetler. İlaç kullanımı bir hekim kontrolünde olmalı aksi takdirde büyük yan etkiler doğabilir. Ayrıca herkes ilaç kullanımı için uygun değildir. Mutlaka hekime danışılmalıdır. İlaç bile kullanılsa yeterli ve dengeli bir diyet uygulanmalıdır.

Akupunktur gibi işlemlerde bazen çok düşük kalorili diyetler önerilir. Bu çok düşük kalorili diyetlerde vücudun ihtiyaçları tam olarak karşılanamaz ve vücutta yetersizlikler başlar. Saç dökülmeleri , tırnak kırılmaları gibi. Diyet sona erdiğinde normal beslenmeye geçişle birlikte kilo alımları başlar. % 80 oranında verilen kilolar geri alınır.

Başarılı bir diyet için kişilerin beslenme alışkanlıklarını gözden geçirip yeni beslenme şekillerine hazır olmaları gerekir. Aksi takdirde her zaman verilen kilolar geri alınır…

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious