Dizi başlamadan ismiyle gündemde

Dizi başlamadan ismiyle gündemde.14031
  • Giriş : 29.06.2008 / 17:48:00

Her bölümünde Allah'ın bir isminin hikâyelerle anlatılacağı 99 adlı dizi, temmuzda yayınlanacak. Kanal 7'de ekrana gelecek dizinin adı tartışmalara yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Temmuz ayının ikinci haftasında Kanal 7 ekranlarında seyircilerle buluşacak '99' dizisi, henüz yayına girmeden adıyla tartışmaya sebep oldu. Özellikle sanal ortamda ismiyle ilgili pek çok haber çıkan dizinin projesi, aynı kanalda daha önce 'Kalp Gözü' programının hikâye yazarlığını ve sunuculuğunu yapan Süleyman Çobanoğlu'na ait.

'99'un yönetmenliğini Gül Güzelkaya yapıyor, müziklerini ise Alpay Ünyaylar hazırlıyor. Buğday Yapım tarafından çekilen dizinin her bölümünde Allah'ın 99 isminden birini hatırlatacak özel hikâyeler işlenecek. Kültürümüzün '41 kere maşallah' ya da 'üçler, yediler, kırklar' gibi sayı formülasyonlarını sevdiğini belirten Çobanoğlu, dizide 'Kutsallıkla insan hayatının kesiştiği noktaları nasıl anlatabiliriz?' sorusuna cevap aradıklarını belirtiyor.

Vatan gazetesinin TV eleştirmeni Memet Güler, geçtiğimiz günlerdeki bir yazısında 99 dizisini şu şekilde eleştirmişti: "Bu bir belgesel yapım olsa ya da dinî içerikli bir program olarak sunulsa sesimi çıkarmazdım. Ama bu bir dizi. O zaman elbette soracağım. Mesela, Kur'an'da yazıldığı gibi bu diziyi izleyip Allah'ın isimlerini zikredenler, sevap mı işleyecek? İzlemeyenleri, acaba nasıl bir akıbet bekleyecek?.."

Süleyman Çobanoğlu, bu düşünceye katılmadığını belirtiyor. Mensubu bulunduğu kültür ve düşünce sisteminin kodlarından ve en önemli motiflerinden birini sinemaya dâhil ettiğini söyleyen Çobanoğlu, eleştirilere ise şöyle cevap veriyor: "Fatma Girik 'Rabia'da oynadı; Yeşilçam, Hazreti Yusuf, Hazreti Ömer, Hazreti Osman'ı sinema filmi yaptı. Batı'da, İncil'in sinemaya esin kaynağı olmayan tek bir pasajı kalmadı! Ayrıca, ben yaptığım dizinin adına Esma'ül Hüsna demiyorum, '99' diyorum." Ailesini kaybetmiş iki Afgan çocuğun Türkiye'de son bulan ve bir kamyon kasasında başlayan kaçak yolculuklarının anlatılacağı dizinin "Kimse Yoksa O Var" adlı ilk bölümünde, Allah'ın El-Hafiz ismi insan ticareti konusu üzerinden işlenecek. Süleyman Çobanoğlu, çekimleri İstanbul ve çevresinde gerçekleşecek dizide amaçlarının ne pahasına olursa olsun reytinglerde üst sıraya çıkmak olmadığını, temiz ve mümkün olduğunca faydalı bir izlenme beklediklerini söylüyor. Çobanoğlu, "Sansasyon peşinde değiliz; hele hele yapımımızın adını 99 koymuşken." diyor.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious