Dizüstü bilgisayar kullananlar; bu habere dikkat!

Dizüstü bilgisayar kullananlar; bu habere dikkat!.16872
  • Giriş : 26.05.2008 / 21:18:00

İş yerinizden, evinizden veya arabanızdan çalınan bilgisayarın zararı yalnızca sizi ilgilendirmeyebilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dizüstü bilgisayarlar vazgeçilmezler arasına girdi. İş yerinizden, evinizden veya arabanızdan çalınan bilgisayarın zararı yalnızca sizi ilgilendirmeyebilir.

Dizüstü bilgisayarlar özellikle şirketler için öncelikli tercih haline geldi. Elbette bu seçimin sunduğu avantaj bilgisayara sahip olunabilen süre kadar geçerli

Uçan yatırımlar

ABD’nin en büyük yatırım danışmanlığı firmalarından Ameriprise Financial’a ait bir dizüstü bilgisayar 2005 yılında Noel’den bir gece önce firmanın bir personelinin arabasının içinden çalındı.

İçinde firmanın 228 bin müşterisine ait sosyal güvenlik numaraları ve benzeri kişisel bilgiler bulunuyordu. Ameriprise şirketinin kurallarına aykırı olarak verileri bilgisayarında şifresiz saklayan görevlinin işine anında son verildi, çalınan bilgisayarsa 8 ay sonra polis tarafından ele geçirildi. Ancak içindeki bilgilerin kimlerin eline geçtiği meçhul kaldı.

Denetçiyi denetle

Ünlü uluslararası denetim firması Ernst&Young da 2006 yılında dizüstü hırsızlığının kurbanı olmuştu. Bu olay 284 bin müşterisine ait hassas bilgilerin el değiştirmesine yol açtı. İlk olay Şubat ayında bir çalışanın aracından çalınan dizüstüyle başladı. İçinde IBM, Sun, Cisco ve BP’ye ait 38 bin müşteri bilgisi yer alıyordu. Mayıs ayında bir diğer çalışanın aracından çalınan bilgisayardaysa firmanın müşterilerinden Hotels.com sitesinde işlem yapan 243 bin müşteriye ait kredi kartı bilgileri yer alıyordu.

Seçmenin seçimi
ABD’nin Davidson bölgesindeki seçmen bürosuna giren bir hırsız binada taşıyabildiği bütün dizüstü bilgisayarları çaldı. Bunun rakamsal karşılığı 337 bin seçmenin kayıt bilgileriydi. Bölge polisi başlattığı soruşturmada bilgisayarların sabit disklerini birkaç hafta içinde ele geçirdi. Araştırma sonucuna göre bilgiler kopyalanmamıştı. Hırsız bilgisayarları 80 dolar ve 6 kutu bira karşılığı sattığını itiraf etti.

Boeing’in aklı havada
 
Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden Boeing dizüstü hırsızlığından yana en dertli firmaların da başında geliyor. Art arda yaşanan 3 olayın ilki 2005 yılında içindeki 161 bin çalışanının tüm kişisel bilgilerinin yer aldığı bir bilgisayarın kaybolmasıyla sonuçlandı. 2006 yılında havaalanında bir İnsan Kaynakları departmanı çalışanının bilgisayarının çalınmasının bedeli 3 bin 600 kullanıcıyı daha ‘topluma kazandırdı’. 2006 yılı sonuna doğru yaşanan son olaydaysa 382 bin çalışanının bütün bilgileri el değiştirdi. Böylece mağdur toplamı da 546 bin 600’e ulaştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious