Dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü uzatın

Dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü uzatın.11339
  • Giriş : 18.04.2009 / 11:53:00

Evde, işte, okulda kullanayım derken dizüstü bilgisayarınız kısa süre içinde “pilim bitiyor” uyarısı veriyorsa, bu ipuçları tam size göre!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Genelde, dizüstü bilgisayarın pil ömrünü uzatmak için halk arasında tartışılan çözümler mevcuttur. Ekranın parlaklığını azaltmak, arka plan bileşenlerini system tray'e küçültmek, CD/DVD sürücüsü kullanmamak, kablosuz anteni devre dışı bırakmak gibi. Ancak bunların dışında dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü uzatmak için yapabileceğiniz başka şeyler de var:

Her şarj başına daha uzun ömür
Arka planda çalışan programları, yazılımları kapatabilirsiniz. Ancak pil ömrünü doğrudan etkileyen asıl etken donanımdır. Kullanmadığınız donanımı devre dışı bırakmanız pil ömrünüzü önemli ölçüde arttıracaktır. İşte size pil ömrünüzü maksimum düzeye çıkarabilmeniz için birkaç öneri:

1. Portları kapatın. VGA, Ethernet, PCMCIA, USB ve wireless gibi kullanılmayan portları ve bileşenleri kapatmanız, pil ömrünüzü arttıracaktır.

2. Güç tasarruflu donanım profilleri oluşturun. Dizüstü bilgisayarınızı çeşitli yerlerde kullanacakmışçasına ayarlayın. Bunu Bilgisayarım'a sağ tıklayıp Özellikler'i seçerek yapabilirsiniz veya Windows XP kullanıcısı iseniz, ücretsiz bir program olan SparkleXP'yi kullanabilirsiniz.

3. Ekranı kullanılmadığında kapanmaya ayarlayın. Bu, ekran koruyucusundan daha farklı bir yöntemdir. Ekran koruyucu devreye girdiğinde, ekranda hala bir ışık vardır. Bu da dizüstü bilgisayarınızın ekstradan enerji sarf etmesine sebep olur.

Bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanda, ekranı kapanmaya ayarlarsanız, güç tasarrufu yapabilirsiniz. Bunun için, Denetim Masası'nda bulunan Windows Güç Ayarları menüsünü kullanabilirsiniz.

www.teknikgundem.com

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*