DNA testi için 14 yıllık mezar açıldı

DNA testi için 14 yıllık mezar açıldı.7639
  • Giriş : 14.04.2009 / 20:16:00

14 yıldır kayıp olan Hasan Ergul'e ait olduğunun iddia edilmesi üzerine Hazar Gölü'ndeki mezar açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Silopi'de 23 Mayıs 1995'te kaybolan Hasan Ergul'un yakınları, Ergul'un Elazığ'da bir mezarda gömülü olduğu gerekçesiyle Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu.

Ergul'un Asri Mezarlık'ta 16 bin 278 numaralı mezarda gömülü olduğunun belirtilmesi üzerine savcılık, Hasan Ergul'un oğlu Valat, kardeşi Ato ve kuzeni Abdurrahman Ergul ile Fırat Üniversitesi Hastanesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Tokdemir, DTP Elazığ İl Başkanı Baki Yıldırım ve Silopi İlçe Başkanı Süleyman Şavluk nezaretinde mezarı açtı ve cesede ait kemik aldı.

Yetkililer, söz konusu kemik ile oğul Valat'tan kan örneği alınarak DNA testi yapılacağını, sonucun bir hafta ya da 10 gün içinde belli olacağını belirtti.

Ato Ergul, gazetecilere yaptığı açıklamada, 3 yıldan beri itirafçı Abdulkadir Aygan'ın açıklamaları doğrultusunda kardeşinin Elazığ'da gömülü olduğunu düşündüklerini ve bu nedenle savcılığa başvurduklarını belirterek, şunları söyledi:

''Dosyası çıktı ve dosyadaki fotoğrafından teşhis ettim. Kardeşim ile savcılıkta cesedin fotoğraflarındaki kişi aynı. Hiç bir bozulma ve şüphesi yok.

Türk adaletinin önünde faillerin yargılanmasını istiyorum. Buna duyarlı olunmasını istiyorum.''

Valat Ergul (17) ise olay günü babasıyla birlikte olduğunu söyledi. Köyden Silopi'ye iğne yaptırmak için gittiklerini anlatan Valat Ergul, ''Döndüğümüzde akaryakıt istasyonunda bir araç önümüzü kesti. Takım elbiseli 4 kişi vardı. Babamı yakaladılar ve götürdüler. İki ağabey de beni oradan eve getirdi'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*