Doç. Dr. Özsoy: Türban kararı iptal edilmez

Doç. Dr. Özsoy: Türban kararı iptal edilmez.13030
  • Giriş : 03.03.2008 / 20:01:00

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şule Özsoy, ''Benim görüşüme göre, Anayasa Mahkemesi (değişikliği) iptal etmeyecek."dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezinin, Dünya Kadınlar Günü kutlamaları çerçevesinde düzenlediği ''84. Yılında Öğretim Birliği'' konulu panel, Baro'nun Orhan Apaydın Konferans Salonunda yapıldı.

Panelin açılışında konuşan İstanbul Barosu Başkan Vekili Mehmet Durakoğlu, 84 yıl önce Cumhuriyet'in içini doldurmak adına yapılan değişiklikler bağlamında 3 ayrı yasa çıkarıldığını ve bu yasaların yeni bir dönemin başlangıcına işaret ettiğini kaydetti.

O dönemde herkesin, kurulan Cumhuriyet'in ''bir İslam Cumhuriyeti mi, yoksa demokratik bir Cumhuriyet mi?'' olacağı sorusunu kafasında taşıdığını belirten Durakoğlu, yapılan 3 değişikliğin, bu dönemde Cumhuriyet'in temel ilkelerini belirlemek bakımından çok anlamlı olduğunu dile getirdi. Durakoğlu, ''Bugün ise bütün bu değerlerin örselenmeye çalışıldığından bahsetmek mümkün'' dedi.

Doç. Dr. Özsoy da 3 Mart 1924'te, 429 Sayılı Kanunla medreselerin kaldırıldığını, 430 Sayılı Tevhidi Tedrisat Kanunu ile öğretimin birleştirildiğini, 431 Sayılı Kanunla da hilafetin kaldırıldığını hatırlatarak, ''Türkiye'nin laik sisteme geçişinin önündeki en önemli engeller böylece temizlenmiştir. Cumhuriyet, bu kanunlarla eğitimde ve hukukta ikiliği aşmıştır'' dedi.

Özsoy, devrimi yapanların amaçlarının, bilimsel düşünceye dayalı, toplumsal ve dünyevi sorunlara bilimsel cevaplar arayan bir toplum yapısı oluşturmak olduğunu ifade etti.

Laik bir toplum özleminin, Cumhuriyet döneminin öncesinde 3. Selim'in padişahlığı döneminde başladığını, Tanzimat'la da devam ettiğini anlatan Özsoy, ''Osmanlı devrimcilerinin hedefleri, bir toplum dönüşümüydü. Açık fikirli, hür düşünen bir toplum yaratmak istiyorlardı. Değiştirmek istedikleri toplumda ise din, sosyal hayatı tamamen düzenliyordu. Yani, 20. yüzyıl başında, laikleşme sanıldığından çok daha zor bir görev olarak devrimcilerin karşısındaydı'' diye konuştu.

Özsoy, Cumhuriyet devrimini gerçekleştirenlerin karşı karşıya kaldıkları en önemli sorunun, taşrada önemli bir güç olan tarikatlar olduğunu vurgulayarak, ''Osmanlı toplumundan bize kalan mirasta, sembollerin çok önemli yeri vardır. Bu semboller de kıyafetler aracılığıyla, tarikatlar vasıtasıyla olmaktadır'' dedi.

Semboller vasıtasıyla kendini ifade etmenin bugüne kadar devam ettiğini vurgulayan Özsoy, başörtüsüne yönelik Anayasa'da yapılan değişikliğe işaret ederek, şunları kaydetti:

''Anayasanın değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddeleri değiştirilemez. Dolayısıyla bu, TBMM'nin yetki alanı dışındadır. Bu durumda yetki gasbı vardır. Benim görüşüme göre, Anayasa Mahkemesi (değişikliği) iptal etmeyecek. Çünkü yapılan değişiklik, başörtüsünü serbest bırakmıyor. Mahkeme, düzenlemenin başörtüsünü serbest bırakmadığı gerekçesiyle, iptale gerek olmadığına karar verebilir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious