Doğal gaz indirimi 1 Mayıs'ta açıklanacak

Doğal gaz indirimi 1 Mayıs'ta açıklanacak.9750
  • Giriş : 28.04.2009 / 15:15:00

Hilmi Güler, doğal gazda indirime ilişkin, 'Ay sonunda rakam netleşecek ama bir indirim yapacağız gayet tabii. Bunun miktarı dolar paritesiyle yakından ilgili olacak' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Güler, Harp Akademileri Komutanlığınca düzenlenen ''Enerji Güvenliğinde Ortak Çözüm Arayışları'' konulu sempozyumun'' açılışında yaptığı konuşmada, enerjinin bugün gündemin çok önemli konularını kapsadığını söyledi.

Enerjinin artık klasik enerjiden çok daha farklı bir anlam taşıdığını anlatan Güler, enerjinin ekonomi, güvenlik ve dış politikada ilginç bir oluşum meydana getirdiğini kaydetti.

Her yeni yılda doğal gaz kesintilerinin gündeme geldiğini anımsatan Güler, enerjinin bu anlamda güvenliğin önemli bir konusu olduğunu söyledi.

Enerjinin dış politika şemsiyesinin alt birimi iken bugün o şemsiyenin üstünde bir oluşum oluşturduğunu ifade eden Güler, enerjinin ekonomiyi yönlendiren dominant vasıf kazandığını anlattı.

Geçmiş yüzyılın kralının petrol olduğunu, şimdi doğal gazın önem kazandığına işaret eden Güler, ''Buna dikkat etmemiz lazım. Doğal gaz silah olarak kullanılma eğilimi arttığı için güvenliğin tam ortasında bulunuyor'' dedi.

Enerjinin ülkelerin geleceklerini şekillendirdiğini, ülkelerin her yönüyle bir enerji diplomasisi yürüttüğünü dile getiren Güler, Türkiye'nin jeostratejik dinamiklerinin bu noktada Türkiye'ye önemli katkılarda bulunduğunu söyledi.

Hilmi Güler, Türkiye'nin Nabucco Projesiyle yeni stratejik yolculuğa çıktığını ifade ederek, ''Nabucco Projesi mutlaka bitecek. Zamana karı yarış içindeyiz, partnerlerimizi zorluyoruz. Projenin önemi çok büyük. Proje için yeterli gücümüz, kapasitemiz var'' diye konuştu.

Enerji güvenli konusunda AB ve NATO'dan katkı beklediklerini dile getiren Güler, ''Bu noktada Türkiye olarak konuyu bilinçli olarak ele alıyoruz'' dedi.

NATIG ALIYEV TOPLANTIYA KATILMAYACAK

Oturuma ara verildiği sırada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Güler, sempozyuma katılması beklenen Azerbaycan Sanayi ve Enerji Bakanı Natıg Aliyev'in gelip gelmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine şunları söyledi:

''Bakan bugün gelmeyecek. Sofya'daki toplantıda rahatsızdı. Sofya'daki toplantıda Yunan ve İtalyan bakanlarla 4'lü bir toplantı yapacaktık. Orada rahatsızlandı, gelemedi. Türkmenistan'da Sofya'da görüştük kendisiyle. Bugün gelemeyişinin nedeni, sağlık sorunu olduğunu düşünüyorum. Gelemeyeceğini bildirmişti.''

Azerbaycan'ın Türkiye'ye sattığı gaza zam yaptığına ilişkin iddialar üzerine Güler, bunun doğru olmadığını ifade etti.

Azerbaycan ile görüşmelerin devam ettiğini bildiren Güler, ''Biz aşağı yukarı yüzde 70 anlaştık. İki görüşmemizde anlaştık. Şimdi artık BOTAŞ'ın ekibiyle Socar'ın ekibi önümüzdeki hafta Bakü'de detayları görüşecekler. Azerbaycan ile ilişkilerimiz fevkalade güzel. Devamlı görüşme yapıyoruz. Fiyatın detaylandırılması var ancak prensipte anlaştık'' diye konuştu.

Bakan Güler, doğal gazda fiyat indirimine ilişkin ise ''Ay sonunda rakam netleşecek ama bir indirim yapacağız gayet tabii. Bunun miktarı dolar paritesiyle yakından ilgili olacak'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*