Doğal gaz tüketimi yüzde  20 artacak

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

Türkiye'de 2007 yılında doğal gaz kullanımı, 2006 yılına kıyasla yüzde 20 oranında artacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ''2007 Yılı Doğal Gaz Tüketim Tahmini'' çalışmasını tamamladı.Buna göre, 2007 yılında kullanılan doğal gaz miktarı geçen yıla oranla yüzde 20 artarak 30,1 milyar metre küpten, 36,2 milyar metre küpe çıkacak.

EPDK'nın tahminlerine göre, bu yılın sonunda konutlarda 8,9 milyar metre küp, sanayide 9 milyar metre küp, elektrik enerjisi üretiminde de 18,2 milyar metre küp, gübre sektöründe de 16 milyon metre küp doğal gaz tüketilecek.

Türkiye'de 5 yıl önce, konutlarda 2,9 milyar metre küp, sanayide 2,2 milyar metre küp, toplamda ise 17 milyar metre küp doğal gaz tüketiliyordu. Bu da, doğal gaz kullanan bölge sayısı 43'e ulaşırken doğal gazın şehirlerde yaygınlaştırılması sayesinde son 5 yılda konutlarda ve sanayide kullanılan doğal gaz miktarının yaklaşık üç kat artması anlamına geliyor.

HANGİ ŞEHİR NE KADAR DOĞAL GAZ TÜKETECEK?

EPDK'nın tespitlerine göre, 2007 yılında İstanbul'da 4,8 milyar metre küp, Ankara'da 1,9 milyar metre küp, Bursa'da 607 milyon metre küp, İzmit'te 578 milyon metre küp doğal gaz tüketilecek.

Eskişehir'de 266 milyon, Çorlu'da 200 milyon, İzmir'de 180 milyon, Erzurum ve Konya'da 158 milyon, Trakya'da 157 milyon, Kayseri'de 152 milyon, Çorum'da 130 milyon, Samsun'da 102 milyon, Sivas'ta ise 47 milyon metre küp doğal gaz tüketimi bekleniyor.

ÜRETİM İSE 1,2 MİLYAR METRE KÜPÜ AŞACAK

2006 yılında 862 milyon metre küp olan doğal gaz üretimi de 2007 yılında toplam 1 milyar 161 milyon metre küpe çıkacak. Türkiye'de doğal gaz üretimini TPAO, Amity Oil ve Thrace Basin şirketleri yapıyor.

EPDK BAŞKANI YUSUF GÜNAY

EPDK Başkanı Yusuf Günay, son 5 yılda yıllık doğal gaz tüketiminin yıllık yüzde 15-20 gibi yüksek oranlarda arttığına dikkat çekerek, bu yıl konutlarda ve sanayide tüketilen doğal gaz miktarının elektrik üretiminde kullanılan doğal gaz miktarına ulaşacağını bildirdi.

EPDK'nın doğal gaz ihaleleri sayesinde artık Türkiye'nin hemen hemen her yerinde doğal gaz kullanıldığını belirten Günay, şunları kaydetti: ''İhalelerimiz sayesinde artık Türkiye'nin her yerinde doğal gaz kullanma imkanına kavuşuldu. 55 bölgenin ihalesine çıktık ve 48'ini sonuçlandırdık. Bunun etkisiyle son 3 yılda tahminlerimizin üzerinde bir doğal gaz tüketimi ve yatırım hareketliliği oluyor. Dağıtım şirketlerinin şebeke yatırımları hızlandı. Örneğin sayın Başbakan ihalesini yaptığımız Manisa'nın doğal gaz şebekesinin ilk kaynağını bugün yapacak. Bu yıl Manisa'da 17 milyon metre küp doğal gaz tüketilecek.

Yeni yeni doğal gaz kullanmaya başlayan şehirlerdeki 2007 yılı satış projeksiyonlarını da dikkate aldığımızda Türkiye çapında dağıtım şirketleri konutlara 8,9 milyar, sanayiye 1,5 milyar metre küp olmak üzere toplam 10,4 milyar metre küpün üzerinde doğal gaz satacaklar.''

DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU'DA DOĞAL GAZ YAYGINLAŞACAK

İhalesi yapılmamış bir kaç şehrin çalışmalarını bu yıl tamamlamayı planlandıklarını belirten Günay, bu dönemde doğal gazın Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaygınlaşmasını da sağladıklarını söyledi.

Elazığ, Adıyaman, Diyarbakır gibi şehirlerin ihalesini gerçekleştirdiklerini hatırlatan Günay, önümüzdeki aylarda Siirt, Batman, Ağrı ve Van ihalelerini yapmayı kararlaştırdıklarını bildirdi.

Çukurova bölgesinin ihalesi ile ilgili de çalışmaların devam ettiğini kaydeden Günay, Türkiye'nin konutlarında ve sanayisinde doğal gaz kullanımının yaygınlaşmasının doğalgaz fiyatları ve temini konusundaki hassasiyeti arttırdığına dikkat çekti. EPDK Başkanı Günay, ''Kim doğal gazı en ucuza nereden getiriyorsa getirsin. Burada özel sektör şirketlerini devreye almak ve onların finans güçlerini yatırımlara yönlendirmek gerekiyor'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious