Doğal gaza Kasım ayında zam yapılmayacak...!

  • Giriş : 19.10.2007 / 08:28:00

Güler, altın üretimine, dış kaynaklı güçlerin karşı çıktığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, kasım ayında doğalgaza zam yapmayı düşünmediklerini söyledi. Doğalgaz fiyatlarının petrol ve dolar fiyatlarına bağlı olarak 6-9 ay geriden belirlendiğini kaydeden Güler, bu çerçevede kasım ayında doğalgaza zam yapılmayacağını, fakat sonraki aylar için bir değerlendirme yapılacağını kaydetti. Güler, elektrik fiyatlarına zam konusunda alınan bir karar olduğunu söyledi. Enflasyon oranları dikkate alındığı zaman, kullanılan elektrikte bugün sanayici ve konutların yüzde 48 avantajlı durumda bulunduklarını ve ayrıca sanayinin kullandığı elektriğe birkaç yıl önce yüzde 6,5 düzeyinde indirim yapıldığını hatırlatan Güler, ""Bunları da göz önüne aldığımız zaman rahatsız etmeyecek bir oran olacak. Yatırım için de bu gerekli"" diye konuştu. Kaz Dağları"ndaki altın madeni aranmasında yanlış gelen bir uygulama olmadığını kaydeden Güler, konuyla ilgili şunları söyledi:

DIŞ KAYNAKLI GÜÇLER KARŞI

""Dikkat ederseniz konu altın olunca ortalık karışıyor. Diğer madenlerde böyle bir şey söz konusu değil. Türkiye"de başka madenlerde var ama konu altın olunca, ülkemizin altın konusundaki zenginliğine müsaade etmek istemeyen dış kaynaklı bazı grupların etkinliğinin olduğunu düşünüyorum. Ama çevre gibi hassas bir konuda bölge halkının da bu şekilde hassasiyet göstermesi bizi mutlu ediyor.""

YANLIŞA İZİN VERMEYİZ

Bakan Güler Kaz Dağları"ndaki ağaçların yaşına ve özelliklerine bakılarak kesildiğini söyledi. Güler siyanür konusunda da yanlış bilgilendirme olduğunu belirterek “Türkiye"de kullanılan siyanürün yüzde 1"i madencilikte kullanılıyor. Ağaç kesimi de denetim altında. Burada kullanılan sodyum siyanür. Türkiye madencilikte siyanüre çok daha hassas. AB"ye göre siyanür konusunda çok daha hassasız. En ufak bir yanlışlığa izin vermemiz mümkün değil” diye konuştu.

İRAN"LA ELEKTRiK İMZASI 30 EKİM"DE

İran"ın Ankara Büyükelçiliği Ekonomik İlişkiler Müsteşarı Ahmed Noorani, Türkiye ile elektrik iletim hatlarının yapımına ilişkin ön anlaşmanın ilgili bakanlar tarafından 30 Ekim"de Ankara"da imzalanacağını söyledi. Noorani, İran Enerji Bakanı Perviz Fettah"ın 30-31 Ekim"de Türkiye"yi ziyaret edeceğini belirterek, “Buna göre Türkiye ve İran 750"şer milyon dolarlık yatırım yapacaklar. Toplamda 1.5 milyar dolarlık yatırım olacak bu ve iki ülke de kendi taraflarındaki iletim hatlarının yapımını gerçekleştirecek” dedi. İran"dan gelecek elektriğin Türkiye"nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kullanılması planlanıyor. İki ülke ağustos ayı içinde, Türkiye"nin 3-6 milyar kilovatsaat elektrik alımı, toplam 6 bin megavatlık üç adet doğalgaz çevrim santrali ve 10 bin megavatlık hidroelektrik santralinin yap-işletdevret yöntemiyle yapılması konusunda uzlaşmaya varmıştı. Bu uzlaşma, ABD"nin tepkisine de yol açmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious