Doğal gazda zam 1 Haziran'da

Doğal gazda zam 1 Haziran'da.28036
  • Giriş : 31.05.2008 / 13:26:00

TOBB'un 63. Genel Kurulu'nda konuşan Başbakan Erdoğan, akaryakıt zamlarını kendilerinin yapmadığını, doğal gaz ve elektriğe ise dünyadaki gelişmeler nedeniyle zam yapmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TOBB’un 63. seçimsiz Genel Kurulu çalışmalarına başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada; akaryakıt zamlarına yönelik eleştirilere gönderme yaparak, hükümet olarak kendilerinin zam yapmadığını, fiyatın serbest piyasada oluştuğu savunmasında bulundu.Doğal gaza Haziran ayında yapılacak zam konusunda da açıklama yapan Erdoğan, "Dünyadaki enerji fiyatlarına bağlı olarak artırmak zorundayız" dedi. elektrikte de aynı durumun geçerli olduğunu söyleyen Erdoğan, "Hükümet elektriğe zam yapmaya hazırlanıyor... Yapacağız doğru. 1 Haziran'dan itibaren doğal gaza zam yapmak zorundayız. Yapmadık, ama geldi buraya dayandı, mecburuz" diye konuştu.

"DÜNYA TÜRKİYE'Yİ YAKINDAN İZLİYOR"

Uluslar arası sermayenin Türkiye’deki gelişmeleri yakından izlediğinin altını çizen Erdoğan, “Biz küresel sermaye girişi daha da artsın diye uğraşıyoruz. Onları ikna etmek yerine bakıyorsunuz bize saldırıya başlıyorlar ve biz çok daha fazla enerji sarf etmek zorunda kalıyoruz. Dünyanın Türkiye’de olup bitenleri izlemediğini düşünebilir miyiz? Biz açık bir toplum mu olacağız yoksa kapalı toplum olmak üzere tekrar o demir perde ülkelerinin yaşadığı düzene geri mi döneceğiz. Türkiye bunu hiçbir zaman hak etmiyor. Buna fırsat veremeyiz. O nedenle varlık sebebini demokrasiden alanlar bu olup biteni doğru okuyup ona göre doğru tavrı takınmak zorunda” şeklinde konuştu.

Türkiye’de işlerin iyiye gitmesi durumunda bundan kazananın AKP ya da hükümet değil Türkiye olacağını vurgulayan Erdoğan, “Türkiye’de göstergeler iyiye gitmezsa AK partinin kaybetmesi mesele değil. Bunu artık anlamak gerekiyor. Bu milletin moralini bozmaya kimsenin hakkı yoktur. Bu milletin geleceğini karartmaya kimsenin hakkı yoktur. Bu ülkenin atılımını engellemeye kimsenin hakkı yoktur. Bu ülkenin heyecanına, dinamizmine, kalınma hamlesine gölge düşürmeye kimsenin hakkı yoktur” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious