Doğalgaz 10 ayda %75 zamlandı

Doğalgaz 10 ayda %75 zamlandı.12832
  • Giriş : 02.11.2008 / 06:20:00
  • Güncelleme : 02.11.2008 / 00:09:45

Yapılan son %22'lik zamla yılbaşından bu yana beş kez zam yapılan doğal gazın fiyatı iki katına yaklaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ANKA'nın hesaplamasına göre 1 Kasım'dan geçerli olmak üzere konutlar için yüzde 22.5, sanayi için yüzde 22 oranında yapılan son zamlarla birlikte kümülatif fiyat artışı konutlarda yüzde 72.7'ye, sanayide yüzde 74.9'a ulaştı.

Doğal gaza bu yıl Ocak başında konutlarda yüzde 7.4, sanayi için yüzde 6.5, Haziran başında konutlarda yüzde 7.4, sanayide yüzde 8.3 zam yapılmıştı. Bundan önceki en yüksek zam ise Temmuz ayında maliyet bazlı fiyatlandırma sistemine geçilmesinden sonra Ağustos başında gelmişti. 1 Ağustos itibariyle doğal gaz fiyatı konutlarda yüzde 16.88, sanayide yüzde 18.7 artırılmıştı. Doğal gaza Ekim başından geçerli olmak üzere konutlar için yüzde 4.55, sanayi için yüzde 4.69 zam yapılmıştı.

“PETROLÜN ETKİSİ GERİDEN GELİYOR”

Doğal gaz fiyatları, ham petrol fiyatlarıyla paralel bir seyir izliyor. Ancak petroldeki artışların gaz fiyatına yansımasının birkaç ay gecikmeli olduğu belirtiliyor.

2007 sonunda 90 doların altında bulunan ham petrolün varil fiyatı, bu yıl hızla yükselerek Eylül'de 120 dolara yaklaştı. Petrolün varilinin 200 dolara gideceği söylenirken, küresel mali krizin şiddetlendiği Ekim ayında fiyatlarda hızlı düşüşler başladı ve varil fiyatı 60 dolarlar seviyesine geriledi. Bunun üzerine OPEC'de petrol üretim miktarını kısma eğilimi belirdi.

Ancak küresel mali krizin şiddetlendiği süreçte hızla yükselen kurlar, Türkiye için petroldeki fiyat düşüşünün olumlu etkisini ortadan kaldırıyor. Petrol ve doğal gaz fiyatlarının seyri yanında, gelinen aşamada döviz kurunun yüksek düzeyi de iç piyasada akaryakıt ve gaz fiyatlarının oluşumunda belirleyici oluyor.

Petrol ürünleri fiyat ortalamalarına endeksli olan doğal gaz alım fiyatlarının, döviz kurunda özellikle son bir ay içinde meydana gelen hızlı artışların etkili olduğu, petrol ve petrol fiyatlarındaki artışların etkisinin ise 6-9 ay geriden geldiği belirtiliyor. Doğal gaza Kasım başından geçerli yapılan yüksek oranlı artışlara da önceki 6-9 aylık dönemde petrol fiyatlarının uzun süre rekor seviyelerde seyretmesi gerekçe gösteriliyor.

YÜZDE 60'IN ÜZERİNDE REEL ARTIŞ

Doğal gazın birim fiyatı yılbaşından bu yana yüzde 75'e yakın oranlarda zamlanırken, TÜFE bazında Ocak-Ekim dönemindeki enflasyonun yüzde 7 dolayında bulunuyor. TÜİK'in Pazartesi günü açıklayacağı Ekim ayı enflasyonu ile yılbaşından Kasım başına kadar olan dönemin kümülatif enflasyon oranı belli olacak. Ocak-Eylül dönemi TÜFE artışı yüzde 6.83 çıkmıştı. On aylık enflasyon yüzde 7 kabul edilirse, yılbaşından bu yana doğal gaz fiyatlarına yapılan “reel” artışın konutlarda yüzde 61, sanayide yüzde 63 dolayında olduğu dikkati çekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*