Doğalgaz abonelerine tasarruf uyarısı!

  • Giriş : 20.11.2007 / 13:41:00
  • Güncelleme : 20.11.2007 / 13:57:07

Yetkililer, can ve mal güvenliği açısından doğalgazın kurallara uyularak kullanılması gerektiğini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Doğalgaz Dağıtım Şirketi, kış mevsiminin gelmesiyle birlikte daha çok ihtiyaç duyulan doğalgazın kullanılmasıyla ilgili vatandaşları uyarak, mutlaka kurallarına uygun bir şekilde yakılmasını önerdi.

Temiz ve çevreyi kirletmeyen bir yakıt olan doğalgazda 1 milyon aboneye ulaşıldığını belirten Başkent Doğalgaz Dağıtım Şirketi yetkilileri, “Can ve mal güvenliği bakımından büyük önem taşıyan doğalgazı emniyetli kullanmak için mutlaka kurallara uyulmalıdır” dediler.

Doğalgazı emniyetli kullanmanın ilk koşulunun gerekli her türlü güvenlik önleminin alınmasıyla mümkün olacağını ifade eden yetkililer, “Özellikle kış aylarında, doğalgazın yanlış kullanımından kaynaklı zehirlenmelerle karşılaşıyoruz. Bu üzücü durumların önüne geçebilmek ise alınacak çok basit önlemlerle mümkündür” diye konuştular.

Yetkililer, özellikle kış aylarında “evin içerisine soğuk giriyor” diyerek, cihazın doğalgazı yakması için gerekli havayı temin eden ventilasyon penceresinin (havalandırma deliği) üstünün kapatıldığı gibi durumlarla sıkça karşılaştıklarını belirterek, bu durumun içerideki havayı tükettiği için zehirlenmelere neden olduğunu kaydettiler.

Yetkililer, doğalgazı bağlatırken ve kullanırken şu kurallara özellikle dikkat edilmesi gerektiğini vurguladılar:

-Bina ve apartmanlarda kalorifer kazanı ve tesisat TSE belgeli olmalı ayrıca sertifikalı kazancı ustası ve teknisyen istihdamı sağlanmalı. Her yıl kalorifer kazanı ile brülörünün yıllık periyodik bakımı ve baca gazı emisyon ölçümleri ilgili servise yaptırılmalıdır.

-Bina ve apartmanlarda kalorifer kazanının doğalgaz dönüşüm ve tesisatı, Başkent Doğalgaz Dağıtım Şirketinden “İç Tesisat ve Servis Hatları” sertifikası almış firmalara yaptırılmalıdır.

-Başkent Doğalgaz Dağıtım Şirketi’nden onaylı doğalgaz projesi ve test muayene raporu olmadan, kalorifer tesisatı ve doğalgaz cihazları çalıştırılmamalıdır.

-Bina ve apartmana yeni alınacak kalorifer kazanlarında, meskenlere takılacak kombi ve şofbenlerde mutlaka TSE,CE sertifikası işaretinin bulunmasına dikkat edilmelidir.

-Doğalgaz cihaz seçiminde (soba, kombi, şofben, kat kaloriferi vb) bacalı cihaz düşünülüyorsa, cihaz alım kararından önce, bacanın Başkent Doğalgaz Dağıtım Şirketi’nden sertifika alan müşavir kontrol denetim firmalarına mutlaka test ettirilerek, olumlu baca raporu alınmalıdır.

-Milli Eğitim Bakanlığı Ostim, Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın işbirliğiyle “Yetkili Doğalgaz Kalorifer Ateşçisi” yetiştirilmesi kursları düzenlenmektedir. Kapıcı ve kalorifercilerin bu eğitimden geçirilmesi ve sertifika almaları sağlanmalıdır.

-Bacalar yılda en az bir defa, mutlaka itfaiye Müdürlüğü ekiplerine temizlettirilmelidir.

-Cihazın doğalgazı yakması için gerekli havayı temin eden ventilasyon penceresi, can ve mal güvenliği için kesinlikle kapatılmamalıdır.

-Aynı şekilde ventilasylon penceresinin açıldığı balkonlar kapatılırken bu bölümde de mutlaka ventilasyon penceresinin açılması gerekir.

-Kombi veya şofben takılı bacaya “aspiratör” bağlatılmamalı, bacalı kombi ve şofbene “baca sensörü” takılmalıdır.

-Binalarda çalışan kalorifer yakıcılarının “Yetkili Doğalgaz Kalorifer Ateşçisi” sertifikaları olduğunu gösteren yakma sertifikası belgesi ile sigorta tahakkuk belgelerini, bağlı bulunulan yerin Belediye Başkanlığı Zabıta Müdürlüğü’ne her yıl Eylül-Ekim aylarında bildirimde bulunulmalıdır

-Konut veya binada doğalgaz kokusu, baca kokusu, baca gazı kokusu, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve bunlara benzer anormal durumlarla karşılaşıldığında; doğalgazlı cihazlar kapatılarak, ortam acilen havalandırılmalı ve Helen 24 saat hizmet veren 187 numaralı Acil Arıza telefonu aranmalıdır.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious