Doğalgaz alımı için 'TERGAS' şirketini kuruldu

  • Giriş : 16.02.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin Mısır'dan alacağı doğalgaz ile ilgili çalışmalarda son aşamaya gelindi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mısır'dan gelerek Suriye'ye kadar ulaşan boru hattının tamamlanmasının ardından 2007 yılının sonunda ilk gaz Türkiye'ye ulaşacak.
Enerji kaynakları konusunda çeşitlilik için çaba sarfeden Türkiye, doğalgaz konusunda Rusya, İran, Cezayir ve Azerbaycan'ın ardından Mısır'dan da doğalgaz alacak. Bu konu ile ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile Mısır Enerji Bakanı Sameh Fahmey ve beraberindeki heyetler, Ceylan İntercontinental Otel'de bir araya geldi. Yapılan toplantıda daha önce imzalanmış anlaşmaya son şekli verildi. Toplantının ardından iki bakan basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Mısır'dan alınacak gazın fiyatı ile ilgili henüz bir rakamın tespit edilmediğini, fiyatın görüşmelerden sonra belirleneceğini dile getirdi. Mısır'lı Bakan Fahmey ise, fiyatın diğer ülkelerle rekabet edilebilir rakam olacağını kaydetti.

Bakan Güler, Mısır'dan gelen doğalgazın Suriye'ye kadar ulaştığını söyleyerek buradan Kilis'e kadar olan 230 kilometrelik boru hattının inşaatına yakın bir zamanda başlanacağını bildirdi. Bakan Güler, Kilis'ten de Kahramanmaraş'ın Türkoğlu içerisinde bulunan Türkiye milli doğalgaz hattına bağlamak için 93 kilometrelik bir hattın inşa edileceğini belirtti. Bakan Güler şunları söyledi: "Daha evvel yaptığımız anlaşmada, Mısır gazının Türkiye'nin ihtiyacı için kullanacaktık, hem de Avrupa'ya taşınmasını sağlamak amacıyla anlaşmaya varmıştık. Şimdi bu noktada biz bir ortak şirket oluşturduk, bu şirket gazın taşınmasını boru hatlarının yapılmasını Avrupa'ya satılmasını içeren bir görev üstlenecek. Mart ayı içerisinde Suriye'nin Enerji Bakanı'nın da katılımıyla Kahire'de üçlü bir görüşme yapacağız ve bu projeyi hızlandıracağız. Buradaki amacımız Türkiye için doğalgazda kaynak çeşitliliğini oluşturmaktır. Bir de Avrupa birliği ülkelerinin ihtiyacı olan gazın sağlanmasıdır."

Bakan Güler. Mısır ile Türkiye arasında kurulacak olan TERGAS şirketinin yüzde 50 -50 ortaklıklı bir yapıya sahip olacağını belirterek, üçüncü ülkelerin de istemeleri durumunda yüzde 50 hissesinin Türkiye'de kalma koşuluyla bu şirkete dahil olabileceğini dile getirdi.

Hilmi Güler, Türkiye'nin Mısır'dan yıllık 2 ile 4 milyar metreküplük doğalgaz alacağını, Türkiye üzerinden Avrupa'ya ise yıllık 2 ile 6 milyar metreküplük doğalgazın aktarılacağını belirtti.

Suriye'den Türkiye'ye olan 230 kilometre ve Kilis'ten Türkoğlu'na kadar olan 93 kilometrelik boru hattını inşaatını TERGAS şirketi gerçekleştirecek. 22 ay sürecek çalışmaların ardından Mısır'dan gelen ilk gaz 2007 yılının sonunda Türkiye'ye ulaşacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious