Doğalgaz faturasına teknolojik tedbir

Doğalgaz faturasına teknolojik tedbir.11654
  • Giriş : 24.12.2008 / 16:36:00
  • Güncelleme : 24.12.2008 / 16:36:04

Çanakkale'de bir sitede kullanılmaya başlanan ısınma sistemi sayesinde, daire başı 100-125 YTL olan doğal gaz ücretinin, 77 YTL'ye kadar düştüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Barbaros Mahallesi'nde bulunan ve 102 ailenin yaşadığı ''Yüksel Yapı Sitesi'' yönetimi, bir süre önce ''Kaskad yoğuşmalı kombi'' sistemiyle ısınma kararı alarak, kurulum için bir firmayla anlaştı.

Firmada görev yapan makine mühendisi Ahmet Onur Dinç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu sistemin diğer brülör sisteme göre mevsimsel geçiş avantajına sahip olduğunu söyledi. Dinç, sistem hakkında şu bilgileri verdi:

''Bu sistemde, bina dışına konulan dış hava sensörü, algıladığı sıcaklık derecesini kazanların bulunduğu yerdeki merkeze gönderiyor. Böylelikle hava sıcaklığına göre bir ya da bir kaç kazan otomatik olarak devreye girip, odalar için belirlenen ısı derecesine ulaşıncaya kadar çalışıyor. Böylelikle sabit bir sıcaklık değeri sağlanıyor. Kaskad sistem, özellikle ilk ve sonbaharda havaların sıcaklık derecelerinin değiştiği dönemlerde diğer brülör sisteme göre yüzde 35 yakıt tasarrufu sağlıyor.''

Doğal gazla çalışan, kömür, tüp gaz ve elektriğe göre 1/3 oranında daha ucuz ısınma imkanı sağlayan sistemin, şu anda İtalya'da ısınma sistemleri arasında yapılan bir yarışmada yer aldığını belirten Dinç, ''Sistemi 13,7 metrekarelik bir alana sığdırdık. Sistemin diğer önemli bir özelliği de bu. Söz konusu alanda 9 kazan, genleşme tankları, kumanda panosu, vanalar, gaz tesisatı, ayrıştırıcı ve hava ayırıcı bulunuyor'' diye konuştu.

Sitenin yöneticisi Sadettin Bulut ise yeni sistemi büyük bir cesaretle uyguladıklarını, buna karşın ısınma ve ekonomik gider konusunda karşılığını aldıklarını bildirdi.

Sahip oldukları 'sistemin diğer siteler için de örnek olabileceğini ifade eden Bulut, son 2 ayda daire başı aylık 100-125 YTL olan doğal gazla ısınma ücretinin 77 YTL'ye kadar düştüğünü kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*