Doğalgaz fiyatı yüzde 50 düşecek ama...

Doğalgaz fiyatı yüzde 50 düşecek ama....6054
  • Giriş : 13.12.2008 / 21:53:00

Gazprom'un başkan yardımcısı Alexander Medvedev doğalgazda indirim müjdesi verdi. Ama bu neye yarar?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Medvedev'e göre şu anki fiyatı 500 dolara kadar çıkan doğalgaz, sadece birkaç ay içinde yüzde 40-50 oranında ucuzlayacak.

Kış yüzünü gösterdi, soğuk iliklerimize kadar işledi. Ancak doğalgaz fiyatları yılbaşından bu yana yüzde 73 zamlandığı için, vatandaşın eli kombilerinin sıcaklık ayarını yükseltmeye bir türlü varmıyor.

ZAM AÇIKLAMASI, TATMİN ETMEDİ

Doğalgaza son olarak Kasım ayında yüzde 20'nin üzerinde zam yapıldı. Kış mevsimine girerken yapılan bu zam, vatandaşın da tepkisine sebep oldu. Yetkililer ise kamera karşısına geçip karmaşık hesaplama yöntemleri ile zammın gerekçelerini anlatmaya çalıştı.

DOĞALGAZDA %20 İNDİRİM

Vatandaşı ikna etmeye yetmeyen açıklamaların ardından, yılbaşından itibaren doğalgazda indirim yapılacağı müjdesi verildi. Yetkililerin açıklamasına göre bin metreküp fiyatı 500 dolara ulaşan doğalgaz, önümüzdeki günlerde yüzde 20 ucuzlayacak.

İNDİRİM VAR. AMA!

Bu sevindirici haberin devamında Gazprom Başkan Yardımcısı Alexander Medvedev'den yeni bir açıklama daha geldi. Financial Times'e konuşan Medvedev, doğalgazın fiyatının 500 dolardan, kademeli olarak 250-300 dolara kadar gerileyeceğini söyledi. Bu da doğalgazda yüzde 40-50'lere varan bir indirim anlamına geliyor.

BU İNDİRİM SEVİNDİRMEZ

Ancak, yüzde 73 zam yapılan doğalgazın fiyatının yarı yarıya ucuzlayacak olması vatandaşı pek de memnun edecek gibi görünmüyor. Çünkü Gazprom'un yol haritasına göre doğalgazdaki yüzde 50'lik indirim faturalara Mart-Nisan aylarında yansıyacak. Yani kışın yüksek fiyattan yakılan doğalgaz, yaz aylarına girerken ucuzlamış olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*