Doğalgaz indi, şimdi sıra elektrikte

Doğalgaz indi, şimdi sıra elektrikte.20962
  • Giriş : 03.02.2009 / 08:28:00

Doğalgaza yapılan indirim, elektrik fiyatlarına da yansıyacak. Hükümetin elektrik fiyatlarını en az yüzde 10 indirmesi bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Doğalgaza yapılan yüzde 17-18 indirim elektrik üretimini de ucuzlatıyor. Hükümetin şimdi elektrik fiyatlarında da en az yüzde 10 oranında indirim yapması bekleniyor....

Doğalgaz fiyatlarına yapılan indirim elektrik için de etkili oluyor. Doğalgaz fiyatlarında önceki gün yapılan konutta yüzde 17 ve sanayide yüzde 18 indirim, elektrik için de beklentileri arttırdı.

Maliyet düşecek

Doğalgaz fiyatlarındaki düşüş, elektrik üretim maliyetlerini aşağı çekiyor. Maliyetlerdeki düşüşün de tüketiciye yansıtılması bekleniyor. Hesaplamalara göre yüzde 17'lik doğalgaz indiriminin elektrik fiyatlarını da yüzde 10 civarında ucuzlatması öngörülüyor. Elektrik Üreticileri Derneği (EÜD) Başkanı Önder Karaduman, doğalgazda sanayi kesimine yapılan yüzde 18'lik indirimin üretim maliyetlerine yansıyacağını belirterek, elektrikte yüzde 10 oranında fiyatların düşebileceğini söyledi. Yüksek Planlama Kurulu'nun (YPK) kararına göre Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) her 3 ayda bir elektrikteki fiyat ayarlamasını inceleyerek onaylıyor. Buna göre, doğalgazda yapılan indirimin Mart ayında değerlendirileceği ve 1 Nisan'dan itibaren elektrik fiyatlarına yansıtılacağı belirtiliyor.

Yarısı doğalgazdan

Türkiye'de elektrik üretiminin önemli kısmı doğalgaz ile yapılıyor. Bu sebeple doğalgaz fiyatlarındaki değişiklik maliyetleri etkilediği için elektrik fiyatlarını da değiştiriyor. Yüzde 18 indirim de maliyetleri düşürecek. Elektriği doğalgaz ile üretme oranları ise şöyle:

* Türkiye: Yüzde 47.3
* AB ülkeleri: Yüzde 20

Elektrik üretiminde şok soruşturma

Enerji Bakanlığı Teftiş Kurulu'nun yürüttüğü 8 ayrı konudaki soruşturma kapsamında, Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) Genel Müdürü Sefer Bütün, Cuma günü sürpriz bir kararla açığa alındı. Bakanlık, çeşitli konularda yapılan iddiaları araştırıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*