Doğalgaz müzakerelerinde ilerleme var

Doğalgaz müzakerelerinde ilerleme var.11733
  • Giriş : 02.07.2008 / 12:32:00

Türkiye ve İran arasında Güney Pars doğal gaz havzasının işletilmesine ilişkin müzakerelerde ilerleme kaydedildiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Pars Petrol ve Gaz Şirketi Genel Müdürü Ali Vekili, İran devlet televizyonuna verdiği mülakatta, Güney Pars doğal gaz havzasının işletilmesi konusunda Türkiye ile yürütülen müzakerelerde önemli mesafeler katedildiğini söyledi.

Vekili, "Güney Pars'taki 22, 23 ve 24. doğal gaz fazlarında yapılacak arama ve üretim için Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile görüşmelerimiz devam ediyor" dedi.

Vekili, "ABD'nin karşı çıkmasına rağmen" müzakerelerin yakın bir gelecekte anlaşma ile sonuçlanacağını umduklarını belirtti.

TPAO'nun Güney Pars'taki söz konusu fazlardan 20 milyar metre küp doğal gaz çıkarması öngörülüyor.

Türkiye ve İran'ın 13 Temmuz 2007'de Ankara'da imzaladıkları mutabakat zaptı, iki ülke arasında ortak enerji yatırımını, İran doğal gazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya nakledilmesini, Türkmenistan doğal gazının İran-Türkiye güzergahını izleyerek Avrupa pazarına sunulmasını ve petrol ticaretindeki işbirliğinin artırılmasını öngörüyor.

Mutabakat zabtı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve İran adına dönemin Petrol Bakanı Kazım Veziri Hamaneh tarafından imzalanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious