Doğalgaz ve elektriğe zam yok!

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, doğalgaz ve elektriğe zamın gündemlerinde olmadığını belirterek, "Doğalgaz ve elektriğe şu an itabariyle zam sözkonusu değil" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Güler, 2007 yılında Yunanistan'ın kullanacağı gazın 149 dolar olacağı Türkiye'nin ise aynı gazı 260 dolara kullanacağı iddilarının tamamen yanlış olduğunu söyledi. Güler, "Bu konuda söyleyeceğim tek bir kelime var. O da bu iddiaların yanlış olduğudur. Malesef sözkonusu iddiaları yazan gazete zaman zaman doğalgaz ile ilgili bu tür temelsiz haberleri yapıyor. Biz de onların yanlış yaptıklarını ispat ediyoruz.Bu idda bu asılsız iddialardan biri" dedi.

Doğalgaz ve elektriğe zam iddialarının da gerçeği yansıtmadığını belirten Güler, gündemlerinde zam olmadığını açıkladı. Güler şunları söyledi: "Doğalgazı biz Rusya, İran, Cezayir ve Nijerya'dan alıyoruz. Yakında da Azerbaycan'dan alacağız. Bu aldığımız ülkelerde bir sorun olmadığı ve geçişlerde bir sorun çıkmadığı müddetçe böyle bir zam sözkonusu olmayacak."

Türkiye'nin doğalgazda dışa bağımlılığını vurgulayan Güler, şunları kaydetti: "Biz dışa bağımlıyız. Bugüne kadar fiyatlar yüzde 122 arttı ama biz bunu sanayiye yüzde 60 olarak yansıttık. Dolasıyla biz bunu çok az yansıtıyoruz. Milletin zam diye bahsettiği şey, olması gereken fiyatın çok altında. Ayrıca biz gazı dolarla alıyoruz, TL ile satıyoruz. Böyle olduğu halde tam olarak yansıtmıyoruz."

Doğalgazda zam yapmadıkları gibi fiyatları düşürdüklerini ifade eden Güler, böyle olmasaydı vatandaşların bu kadar hızla doğalgaz kullanımına geçmeyeceğinin altını çizdi. Hilmi Güler, "Fiyatları zaten düşürdük. Eğer fiyatları tam yansıtsaydık şimdi halimiz çok farkı olurdu. Millet bu kadar hızlı bir şekilde doğalgaza geçmezdi. Milletin doğalgaza geçmesinin sebebi en ucuz, en temiz ve en verimli yakıt olmasındandır. Ayrıca Türkiye, Avrupa'da doğal gazı en ucuz kullanan ülkelerden biridir. Böyle olunca bu zam sözleri bizi rahatsız ediyor. Bu yüzden biz şu anda da böyle bir zam düşünmüyoruz" diye konuştu.

Elektrikte de aynı şeyin geçerli olduğunu belirten Güler, "Biz Avrupa'nın hem konutta hem de sanayide en ucuz elektiriğini kullanan ülkesiyiz. Elektrikte de bir zam düşüncemiz şu an için sözkonusu değildir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious