Doğalgaz zammı iptali için dava

Doğalgaz zammı iptali için dava.11399
  • Giriş : 16.01.2008 / 13:23:00

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), doğalgaza konutlarda yüzde 7,4 ve sanayide yüzde 6,5 oranında yapılan zammın hukuka aykırı olduğunu iddia etti ve zammın iptali için Danıştay'a başvuru yaparak dava açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Doğalgaza yapılan zammın iptal edilmesi için Danıştay'a başvurarak dava açan Tüketici Dernekleri Fedarasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Ali Çetin, yaptığı açıklamada, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından onaylanıp 01.01.2008 tarihinde yürürlüğe giren; konutlarda yüzde 7,4, sanayide yüzde 6,5 oranında yapılan doğalgaz zammının hukuka aykırı olduğunu söyledi.

Doğalgaza yapılan zammın kamu yararı ilkesi gözardı edilerek yapıldığını savunan Ali Çetin, zammın veriliş şeklinin dikkatle incelendiğinde, kamu yararı güdülmediğinin açıkça görüldüğünü belirtti.

Ali Çetin, memur maaşlarının son 5 yılda yılda yüzde 2 ile yüzde 5 oranında zamlandığını, yıl içerisinde ise yapılan zamlarla doğalgaza yapılan zam oranının yüzde 20'lere ulaştığını ifade etti. Çetin, bu durumun anayasanın sosyal huhuk devleti ilkesi ile bağdaşmadığını ve huhuka aykırı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious