Doğalgaz zammı meclis gündeminde

  • Giriş : 01.11.2006 / 00:00:00

Botaş'ın batışı Meclis gündeminde. CHP, vatandaştan peşin alınan gaz parasını belediyelerin neden ödemediğini sordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Karademir, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, BOTAŞ'ın 16 Ekimde bakanlığa ve ilgili kuruluşlara gönderdiği yazıda, “kurumun, gaz aldığı ülkelere ödeme yapacak parasının olmadığı, bankalara 1.7 milyar YTL kredi borcu bulunduğu, Elektrik Üretim A.Ş ve EGO'dan yıllardır gaz bedelinin tahsil edilemediği, dış borçlar ödenemezse kışın ciddi doğalgaz krizi yaşanabileceğinin” açıklandığını belirtti.

BOTAŞ'ın yaşadığı bu darboğazın yeni bir doğalgaz krizine neden olmaması için Hükümetin aldığı önlemleri öğrenmek isteyen Karademir, önergesinde şu sorulara yer verdi:

“Konutlarda yüzde 5.8, işyerlerinde yüzde 5.4 oranında yapılan zam, bazı AKP'li belediyelerin ve bazı kamu kurumlarının BOTAŞ'a borçlarını ödememelerinin bir sonucu mudur? BOTAŞ'ın iflasın eşiğine gelmesi, kamunun enerji şirketlerinin 11 milyar YTL katma değer ürettiklerini övünerek açıklayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Güler'in yanıltıldığını ya da yanlış bilgilendirildiğini mi gösteriyor? AKP'li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, hangi gerekçe ve yasal dayanakla, BOTAŞ'a olan borçlarını ödememektedir?”

CHP'li Erdal Karademir, önergesinde ayrıca AKP iktidarı döneminde EGO'nun BOTAŞ'a ne kadar borçlandığının açıklanmasını isteyerek, “EGO'nun borcuna karşılık teklif edilen taşınmazlar, imar planı içerisinde ve arsa niteliğinde taşınmazlar mıdır? Bu arsaların değer tespiti, nasıl ve kimler tarafından belirlenecek?” dedi.

ŞİMŞEK: “DOĞALGAZ SIKINTISI YAŞANACAK MI?”

CHP İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek de aynı konuya ilişkin soru önergesinde, Bakan Güler'e, kamu kurum ve kuruluşlarının BOTAŞ'a olan borçlarının ödeme tarihlerini sordu.

BOTAŞ alacaklarının takibatı için şimdiye kadar borçlu kamu kurum ve kuruluşları için hangi işlemin yapıldığının açıklanmasını isteyen Şimşek, “Kış şartları öncesinde BOTAŞ'ın yaşadığı bu sıkıntı nasıl çözülecek? Yaklaşan kış ayları içinde doğalgaz sıkıntısı yaşanacak mı?” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious