Doğalgaz zammına Başbakan'dan açıklama

  • Giriş : 04.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, doğalgaza yapılan yüzde 5'lik zammın 6 ay önceki petrol fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BOTAŞ'ın iflası diye bir durumun sözkonusu olmadığını vurgulayan Erdoğan, "BOTAŞ'ın iflası demek Türkiye Cumhuriyeti'nin iflası demektir. Böyle bir şey olması mümkün mü? BOTAŞ'ın arkasında Türkiye Cumhuriyeti kapı gibi durmaktadır" şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu'nun 2'inci Olağan Genel Kurul'una katıldı. Toplantı sonrası basın mensupları Erdoğan'a doğalgaza yapılan yüzde 5 oranındaki zammı ve bu zammın KİT'lerin borcundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını sordu. Başbakan Erdoğan, "Doğalgaz olayı dünyadaki fiyatlarla ilgili olarak Türkiye'deki fiyatlara 6 ay sonra intikal eden bir fiyat değerlendirmesi ile bugüne kadar yürümüştür. Bugün de öyle yürümektedir. İçerideki gelişmelerle alakalaı bir durum sözkonusu değildir. Yani şu anda dünya petrollerindeki fiyat 6 ay sonraki doğalgaz fiyatlarına yansıyacaktır. BOTAŞ'ın içerideki kurumlarla herhangi bir borç alışverişi kendi sorunudur." dedi.

-"BOTAŞ'IN İFLASI, TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN İFLASI DEMEKTİR"-

Erdoğan, basının bu konudaki haberi ele alış tarzını eleştirerek, "BOTAŞ'ı böyle küçümsemeniz, adeta iflas etmiş bir kurum olarak göstermeniz, bunlar çok çirkin şeylerdir. BOTAŞ'ın iflası demek Türkiye Cumhuriyeti'nin iflası demektir. Böyle bir şey olması mümkün mü?" şeklinde konuştu. BOTAŞ'ın çalışmalarını sürdürdüğünü dile getiren Erdoğan, iflasın sözkonusu olmadığını kaydetti. İdeolojik nedenlerle yaklaşan bazı eski BOTAŞ çalışanlarının kendilerini gündeme getirme gayretine girdiklerini öne süren Başbakan Erdoğan, "Çirkin çirkin yaklaşımlar yapılıyor. Ve maalasef birileri de bunların üzerinden hükümete vurmanın yollarını arıyor." dedi.

Başbakan Erdoğan doğalgaz ile ilgili yaşanan bir sıkıntı olmadığını vurgulayarak şunları söyledi: "Şu anda nerede bir doğalgaz kesintisi sözkonusu? Tarihinde görülmemiş bir hızla doğalgaz Türkiye'nin vilayetlerini dağılıyor. Biz göreve geldiğimizde 5 ilde doğalgaz varken şu anda 30'u aşkın vilayetet hamdolsun doğalgaz var. Kısa zamanda Türkiye'nin bütününe yaymayı planlıyoruz. Aynı şekilde sanayimizde bu şekilde devam ediyor. Biz göreve geldiğmizde elindeki doğalgazı tüketemeyen bir BOTAŞ varken, şimdi elindeki doğalgazı tüketebilen bir BOTAŞ var. Onun için yaklaşımlar dürüst ve samimi olursa bu kurumlarımız yıpratılmaz. Ülkemizde de bu süreçte halkımıza herhangi bir endişe, herhangi bir ürkeklik verilmemiş olur. Bizim şu anda herhangi bir sıkıntımız olmadığı gibi, bu yıl sonunda 'Şahdeniz Projesi' ile artı miktarda doğalgaz akışı olacaktır. Rusya ile bu noktada harhangibir sıkıntımız, İran ile herhangibir sıkıntımız olmamaktadır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious