Doğalgaz zehirsiz... Ama zehirleyebilir!

Doğalgaz zehirsiz... Ama zehirleyebilir!.11564
  • Giriş : 26.11.2008 / 12:29:00

İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan, baca gazı zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aslan, yaptığı yazılı açıklamada, kış mevsimine girilmeden herkesin mutlaka baca temizliğini yaptırması gerektiğini, vatandaşların bu konuda ihmalkar davranması nedeniyle üzücü olaylarla karşılaştıklarını bildirdi.

Doğalgaz zehirlenmelerinin nedenleri ve alınacak önlemlere dikkati çeken Aslan, açıklamasında ''Doğalgaz zehirsiz bir gaz. Yaralanma ve ölümlere yol açan zehirlenmeler doğrudan doğalgazla ilgili değil. Zehirlenmeler, doğal gaz yakıcı cihazlarının bağlandığı bacaların temizlenmemesi, bakımının yapılmaması veya baca malzemelerinin standartlara tam uygun olmaması nedeniyle zaman içerisinde deformasyona uğraması, baca sensörünün bulunmaması veya iptal edilmesinden dolayı görevini yapamaması ve dışarıya atılamayan baca gazının iç ortama yayılması sonucu olur'' görüşüne yer verdi.

Doğalgazın diğer yakıtlar gibi bacalarda kirliliğe neden olmadığına da işaret eden Aslan, şunları kaydetti:

''Çeşitli dış etkenlerin (rüzgar, sarsıntı vs.) yanı sıra, doğalgazdan önce kullanılan kömür ve odun gibi yakıtlar, bacalarda is ve kurum oluşturur. Gerekli bakım ve temizlik yapılmadan doğalgaz kullanılması durumunda, gazın yanmasıyla oluşan atık gazlar, bacada yoğuşma oluşturur. Bu yoğuşma baca içerisindeki kurum ve isleri yumuşatmakta, yumuşayan kurum ve isler ile birlikte baca içindeki harç parçaları da kabararak dökülmekte, dolayısıyla tıkanmalara yol açmaktadır. Oluşan bu tıkanıklıklar, bacanın çekişini kısmen ya da tamamen engelleyerek atık (karbonmonoksit) gazların geri tepmesine ve cihazların, boruların bulunduğu kısma yayılmasına yol açmaktadır.''

İGDAŞ Genel Müdürü Aslan, ''Vatandaşlarımız hangi tür yakıt kullanırlarsa kullansınlar, bacalarını yılda en az bir kez, kışa girmeden önce mutlaka, itfaiye ya da itfaiyenin yetkilendirdiği firmalara temizlettirmelidir'' uyarısında bulundu.

Doğalgaz kullanıcılarından İGDAŞ'a bildirmeksizin tesisatlarında değişiklik yapmamalarını isteyen Aslan, bu tür yanlış uygulamalardan dolayı istenmeyen olaylar yaşandığını, abonelerin mutlaka tesisat ve cihazlarını İGDAŞ yetki belgeli tesisatçı firmalar aracılığıyla gözden geçirmeleri gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*