Doğalgaza petrol zammı

  • Giriş : 18.12.2007 / 09:36:00

Petrolün fiyatının artması doğalgazı kötü etkiledi. Doğalgaza zam geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hampetrol fiyatlarındaki artış vatandaşın cebini yakacak. Kurdaki düşüşe rağmen petrol fiyatlarının 91-92 dolar seviyesindeki seyri, doğalgazda ertelenen zammı yeniden gündeme getirdi. Doğalgazın fiyatı, petrol fiyatı ve dolar kuruna göre ayarlanıyor.

Elektriğin yarıya yakını doğalgazla çalışan tesislerde elde edildiği için zamma pek sıcak bakmayan enerji yönetimi, şirketlerin baskısı üzerine bir çalışma yaptı. Buna göre yüzde 10 civarında bir artış planlanıyor.

Bu sayede zammın elektriğe yansıması da önlenmiş olacak. Son zamanlarda petroldeki fiyat artışına rağmen dolar düştüğü için zam yapmadan doğalgaz satmaya devam ettiklerini ifade eden yetkililer, "Fiyat o kadar yükseldi ki, kurdaki düşük seviye bile çok zorluyor. Fakat zam oranını yüzde 10 seviyesinde tutacağız." bilgisini veriyor.

Doğalgaza en son zam Kasım 2006'da yüzde 5,4-5,8 oranında yapılmıştı. Yeni zam kararının kamunun gaz tedarik şirketi BOTAŞ'ın ay sonunda yapacağı yönetim kurulu toplantısında karara bağlanması bekleniyor. Ancak zammın geçerli olması için Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor.

Elektriğin yarısı doğalgazdan

Sektörde zam konusu tartışılırken, havaların oldukça soğuması, gaz tüketimini artırdı. Önceki yıllarda Rusya-Ukrayna krizi ve iç tüketimi artan İran'ın vanayı kısması yüzünden doğalgaz bulmakta zorlanan yetkililer, henüz böyle bir sıkıntı olmadığını ifade ediyor. "Tüketim bir hayli arttı; ama şu an için gaz arzında herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz." diyen yetkililer, talebin aralık ve sonrası dönemde ciddi artacağını tahmin ettiklerini belirtiyor. Muhtemel bir sıkıntıda ise yine Rusya'nın kapısı çalınacak.

Aynı yetkili, "İhtiyacı karşılamada bir sorun yaşanırsa Ruslardan yine bir jest bekliyoruz. Ruslar daha önce yardımcı olmuştu, yine olacaklarını tahmin ediyoruz." ifadelerini kullanıyor.

Türkiye, 1987'de kullanmaya başladığı doğalgazı ağırlıklı olarak elektrik üreterek tüketiyor. Geçen yıl tüketime sunulan 30,4 milyar metreküp gazın 16,6 milyar metreküpü elektrik elde etmek için kullanıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious