Doğalgaza 'seri' zamlar kapıda

Doğalgaza 'seri' zamlar kapıda.10321
  • Giriş : 17.10.2008 / 14:56:00

Doğalgaz aldı başını gidiyor. Sene başından bu yana dört zam geride kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Son zam 15 gün önceydi ama tüketicileri Kasım ayında yeni bir zam daha bekliyor. BOTAŞ ay başında gaza % 10 ila 15 arasında zam yapacak. Ve maalesef, döviz bu şekilde yüksek seyrederse bu gaza gelen son zam olmayacak.

Kış ayları yaklaşırken vatandaşın korktuğu yine başına geldi. Doğalgaza zam kapıda. Üstelik bu, yıl içerisinde doğalgaza gelen ilk zam değil. Kasım ayındaki zamla birlikte 5'nci kez gazı pahalıya almış olacağız.

Doğalgaz sene başında % 7, Haziran ayında % 7 ve Ağustos ayında % 16 zamlanmıştı. Gaza son zam ise daha 15 gün önce yapılmıştı. Zammı belirleyen BOTAŞ'ın bu kez düşündüğü zam oranı daha da fazla. Doğalgaz Kasım ayından itibaren % 15 daha pahalı olacak. Bu artışla birlikte gaza sene başından bu yana gelen zam oranı % 50'yi aşacak.

Özetle doğalgazda otomatik tarifeye geçilmesi tüketiciye hiç yaramadı. Fiyatlar sürekli arttı. Oysa piyasalarda hem petrolün fiyatı düşmüş hem de döviz düşük seviyede kalmıştı; ama olmadı. Üstelik küresel kriz nedeniyle bu kez dövizin fiyatı da artıyor. Yani zam dalgası bu % 15'lik artışla da sınırlı kalmayabilir.

Anlaşılan o ki zam öncesi yine o bildik görüntüler yaşanacak. Vatandaş gazı zamsız almak için soluğu gaz satış bürolarında alacak. Yine uzun kuyruklar oluşacak. Her şeye rağmen Başbakan Erdoğan'ın devreye gireceği ve zam oranını düşük tutacağı konuşuluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*