Doğalgaza vergi zammı geliyor

  • Giriş : 14.05.2008 / 23:57:00
  • Güncelleme : 14.05.2008 / 23:43:59

Hükümet 2009 Mart'ında yapılacak yerel seçimler öncesinde kaynak yaratmak istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tasarıda belediyelere hem bütçeden ayrılan kaynak artırılıyor hem de vergi oranları yeniden düzenlerek konaklama vergisi getiriliyor. Bürokrasinin yaptığı çalışmada siyasilerin karar vermesi gereken bazı hususlar yeniden belirlendi.

Referans gazetesinde yer alan habere göre, bütçeden ayrılan kaynağın artırılmasına ilişkin düzenlemelerin 1 Temmuz'da, yeni vergilerle ilgili bölümlerin ise 2009 yılı başında yürürlüğe girmesi önerildi. Eğer bütçeden ayrılan bölümün belediyelere aktarılması düzenlemesi hemen yürürlüğe girerse, belediyelere 1.5-2 milyar YTL'lik ek kaynak aktarılacak, bütçeye de bu kadarlık ek maliyet getirecek.

TATİLDEN ÖNCE YETİŞTİRMEYE ÇALIŞILACAK

2006'da Meclis'e sunulan ve gelen tepkiler nedeniyle yaklaşık 2 yıldır Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bekleyen İl Özel İdaresi ve Belediye Gelirleri yasa tasarısı Meclis kapanmadan çıkarılmaya çalışılacak.

Ekonomi bürokrasisi yaklaşık iki hafta önce hükümete sunulmak üzere tasarıyla ilgili bir değerlendirme notu hazırladı. Değerlendirmeye göre hükümetin yeniden değerlendireceği hususların başında yürürlük tarihi bulunuyor.

DÜZENLEME 4 MİLYAR YTL KAYNAK YARATACAK

Yetkililer, tasarıyla belediyelere bütçeden ayrılan payın yaklaşık yüzde 30 daha artacağını yani daha fazla kaynak aktarılacağını belirterek, bu nedenle faiz dışı fazla (FDF) hedefinin de düşürüldüğünü hatırlattı. Yetkililer, düzenlemenin belediyelere bütçeden aktarılan kaynağın yürürlük tarihinin 1 Temmuz, yeni vergilerin yürürlük tarihinin ise 2009 yılı başı olarak belirlenmesinin beklendiğini söyledi. Bu düzenlemenin ardından bütçeden ayrılan paydaki artış nedeniyle belediyelere her yıl 4-4.5 milyar YTL daha fazla kaynak aktarılacak.

KONAKLAMA VERGİSİ

Tasarıda turizm sektörünün tepkisini çeken yüzde 3'lük konaklama vergisine ilişkin de bir değerlendirme yapılıyor. Tasarının ilk hazırlandığı dönemlerde özellikle sahil belediyelerinin talebi üzerine bu düzenlemenin gündeme geldiğini anlatan yetkililer, değerlendirmede bu verginin düşürülmesi ya da kaldırılması hususuna yer verdiklerini söyledi.

ELEKTRİK VE GAZ TÜKETİM VERGİSİ

Yetkililer ayrıca, şu anda elektrik tüketim vergisi alındığını, aynı verginin doğalgaz için de alınıp alınmayacağının yeniden değerlendirmeye alındığı kaydedildi. Tasarıya göre, sadece elektrik ve hava gazı için alınan "Elektrik ve Gaz Tüketim Vergisi" kapsamına, doğalgaz ve likit petrol gazı da alınacak. İmalat ve üretim tesisleri sahipleri yüzde 1 oranında vergi öderken, konut ve işyerleri ise yüzde 5 oranında vergi ödeyecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious