Doğalgaza yüksek zam geliyor!

  • Giriş : 21.11.2007 / 14:17:00

Rusya petrol fiyatlarında meydana gelen aşırı fiyat artışını gerekçe göstererek 2008 için Türkiye dahil Avrupa fiyatlarında bin metreküp doğalgaz için rakamların 400 dolara çıkabileceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazprom Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı Aleksander Medvedev daha önce yaptığı açıklamada yeni fiyat ayarlamasına gittiklerini 2008 için Avrupa fiyatlarında bin metreküp için 300 doları görebileceklerini belirtmişti. Aleksander Medvedev konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede, "Uzmanlar petrol fiyatlarında aşırı artış beklentisi içindeler. Avrupa Birliği'nin enerji sektöründe liberalleşme çabaları da fiyatlar üzerinde etkili olacak. Bu gelişmeler fiyatlarda yüzde 50'lere varan bir artışa neden olabilir." dedi.

Gazprom iki ay önce yaptığı duyuruda da 2008 yılı için Avrupa'ya verilen doğalgazın bin metreküpüne 263 ile 265 dolar arasında bir rakam belirlediklerini ilan etmişti. 2008 yılı için tahmini 147 milyar metreküp ihracat yapmayı planlayan dev enerji şirketi Gazrom eski Sovyet ülkelerine verilen rakamların da kısa sürede piyasa fiyatlarına çıkarılacağı uyarısı yapıyor.
Aleksander Medvedev konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede, "Uzmanlar petrol fiyatlarında aşırı artış beklentisi içindeler. Avrupa Birliği'nin enerji sektöründe liberalleşme çabaları da fiyatlar üzerinde etkili olacak. Bu gelişmeler fiyatlarda yüzde 50'lere varan bir artışa neden olabilir." dedi. Medvedev AB ve Rusya'nın ay sonunda konu ile ilgili bir görüşme yapacaklarını da söyledi.


"UKRAYNA İLE BU YIL SORUN OLMAZ"


Ria Novosti Haber Ajansı'na açıklamalarda bulunan Medvedev, Ukrayna ve Baltık ülkelerine verilecek doğalgazın fiyatı konusunda görüşmelerin devam ettiğini, 2011 yılına kadar bu ülkeler için herhangi bir yeni yıl sendromu yaşanmayacağını belirtti. Rusya fiyat artışını kabul etmeyen Ukrayna'nın vanalarını 2006 yıl başında kapatmış ve Avrupa sevkıyatında sorunlar yaşanmıştı.
Ukrayna Petrol ve Enerji Bakanı Yuri Boiko ile görüştüklerini ifade eden Medvedev, "Ukraynalı partnerlerimiz ve biz farklı bakış açısına sahibiz. Buna rağmen kendilerine yardımcı olmaya çalışıyoruz. 2011'den sonra piyasa fiyatları işlemeye başlayacak." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious