Doğalgaza yüzde 20 zam yolda

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

Petrol fiyatları ve döviz kurlarındaki tırmanış Botaş'ı harekete geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu yıl mart ayında yüzde 5,83 ve haziranda da yüzde 5,74 zam yapan kurumun yeni zam talebinde son sözü Başbakan Tayyip Erdoğan söyleyecek. Fiyat artışlarının ağustos ayından itibaren başlayabileceği ifade ediliyor. Botaş'ın ay sonunda yeni doğalgaz fiyatlarını belirleyeceği toplantıdan yaklaşık yüzde 5 zam kararı çıkması bekleniyor. “Petrolün varili 40 dolardan 75 dolara kadar yükseldi. Dövizde yüzde 20'lik bir artış söz konusu. Bunların fiyatlara yansıtılmasından başka seçenek kalmadı.” diyen üst düzey bir yetkili, ortaya çıkan maliyetin yüzde 5'lik artışlarla telafi edilmesinin mümkün olmadığını vurguladı. Aynı yetkili, “Yüzde 5'lik artışlar ağustos, eylül ve ekimde yapılabilir. Bunları zaten tek seferde yapmak mümkün değil. Yılbaşına kadar yapılması gereken zam yüzde 20'ye kadar çıkabilir.” dedi. Enerji çevrelerinden alınan bilgiye göre artan döviz ve petrol fiyatlarının ardından Botaş Yönetim Kurulu, ay sonlarında yaptığı her toplantısında yüksek oranda zam yapma kararı alıyor. Ancak bu karar her seferinde Bakan Güler'e takılıyor. Güler'in zam yapılmaması, yapılacaksa da düşük oranlı olması yönündeki görüşünün Botaş'ın elini kolunu bağladığı kaydediliyor. Botaş yetkilileri, önümüzdeki aydan başlamak üzere yıl sonuna kadar zam yapmakta kararlı olduklarını ifade ederek şöyle konuşuyor: “Dayanacak gücümüz kalmadı. Zam yapmaya mecburuz. Basına yansıyan yüzde 5'lik zam kurtarmaz. Aksi takdirde Botaş zarar edecek. İflas bile edebiliriz.”

Ekonomi yetkilileri ise doğalgazdaki fiyat artışının ekonomi üzerinde bir dizi olumsuz etkisinin olacağına işaret ediyor. Fortis Bank ekonomisti Erkin Işık, hesaplamalarına göre doğalgazın toplam tüketici fiyatları endeksi içerisindeki payının yüzde 1,2 olduğunu belirterek, bu doğrultuda yıllık doğalgaz fiyatlarındaki yüzde 25,6'lık artışın Tüfe'deki yıllık fiyat artışına ek katkısının 0,3 puan olduğunu belirtti. Erkin, petrol fiyatlarındaki artış doğalgaza gecikmeli olarak yansıdığı için, önümüzdeki dönemde bu etkinin daha da artması riski olduğuna işaret etti. Yetkililer, doğalgazdaki fiyat artışlarının ekonominin dışında ayrıca sanayiyi de olumsuz etkileyeceğini kaydediyor. Yetkililer, Türkiye'nin Rusya'dan sonra ikinci doğalgaz tedarikçisi olan İran'dan aldığı doğalgaz konusunda, İsrail, Filistin ve Lübnan arasında yaşanan çatışma dolayısıyla etkilenileceğine de işaret ediyor. Son dönemde savaşın yanı sıra Nijerya'da tesisler ve boru hatlarına yönelik saldırılar da fiyatların artışına sebep olmuştu.

Elektriğe de zam gelebilir

Botaş doğalgaza yüksek oranlı zam yapmaya hazırlanırken, elektrik üreticilerinin buna karşı çıkması bekleniyor. Enerji Bakanlığı çevreleri doğalgaza zam yapılmasının ardından elektrikte fiyat artışına gidilmesinin zorunlu olduğunu belirtiyor. Hükümet 3,5 yıldır elektriğe zam yapmazken Ege ve Akdeniz Bölgesi'nde bu ay başında 13 ilde yaşanan elektrik kesintisinin ardından otoprodüktörlerin zam talebi ile karşı karşıya kalmıştı. Otoprodüktörlerin sıkıntısının büyük olduğunu ve zamanla halledileceğini ifade eden bir yetkili, hem şirketlerin hem de bakanlığın haklı yönlerinin bulunduğunu ifade ediyor. Çözüm olarak Maliye Bakanlığı'nın ÖTV ve KDV almamasını gösteriyor. Aynı yetkili basına yansıyan “otoprodüktörler, kendi doğalgazını ithal edecek” haberlerini ise şöyle değerlendiriyor: “İthalat yapılabilmesi için Enerji Piyasası Üst Kurulu'ndan izin alınması gerekiyor. Biz onlara zorla gaz satmıyoruz. Daha ucuza ithal edebilirlerse etsinler.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious