Doğalgazda hayat kurtaran önlemler

Doğalgazda hayat kurtaran önlemler.7220
  • Giriş : 05.01.2009 / 22:20:00
  • Güncelleme : 05.01.2009 / 22:21:12

Önce vücut oksijensiz kalıyor ardından hareket kabiyeti bitiyor. Bu durumla karşılaşmamak için bunları yapınız.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara'da yılbaşı gecesi aynı evde 7 öğrencinin karbonmonoksit gazından zehirlenerek yaşamını yitirmeleri dikkatleri evlerde kullanılan kombilere çevirdi. Tüketicilerin doğalgazla ısınmada kullandığı en önemli araç olan kombiler, yıllık bakımları yapılmadığı sürece evdeki en büyük tehlike konumunda.

İşte yapmanız gerekenler:

-Doğalgaz kullanılan cihaz ve tesisatta hiç bir şekilde gaz sızıntısı olmamalıdır.
-Ayrıca doğalgaz herhangi bir ortamda çok miktarda bulunduğu zaman, ortamda oksijen miktarını azaltır.

-Oksijensiz kalan vücutta önce halsizlik başlar. Bu arada vücutta salgılanan laktik asit kaslarda kramplar yaratır. Vücut kasılır, kişi hareket edemez ve bağıramaz duruma gelir, aynı ortamda kalmaya devam ederse solunum yetersizliği ve solunum felci ortaya çıkar.

-Bu nedenle doğalgaz kullanılan ortamların mutlaka havalandırılması ve gaz sızıntısının önlenmesi gerekir.

-Doğalgaz kokusuz bir gaz olduğu için gaz sızıntısının insanlar tarafından hissedilmesi amacıyla çürümüş sarımsak kokusuna benzer bir koku ile kokulandırılır.

-Fakat bu her zaman gaz sızıntısını tespit etmek için işe yaramayabilir. Çünkü olumsuzlukların yaşandığı ve gaz sızdırmasının insanlar tarafından tespit edilemediği zamanlar genelde uyku zamanlarıdır.

-O halde kokulandırmanın dışında gaz sızdırmazlığını tespit etmek için önlemler alınmalı ve gerekli emniyet sistemleri kurulmalıdır.

-Binada çalıştırılan kalorifer yakıcılarının 'Yetkili Doğalgaz Kalorifer Ateşçisi' sertifikaları olduğunu gösteren yakma sertifikası belgesi ve sigorta tahakkuk bildirimleri ile abonelerin bağlı olduğu yerin Belediye Başkanlığının Zabıta Müdürlüğüne her yıl Eylül-Ekim aylarında başvuruda bulunulması.

-Bina ve apartmanlarda kalorifer kazanı yakıt dönüşüm proje ve tesisatının sertifikalı ve TSE belgeli olmasına dikkat edilmesi, sertifikalı kazancı ustası ve teknisyen bulundurulması, her yıl kalorifer kazanı ve brülörünün yıllık periyodik bakımının ve baca gazı emisyon ölçümlerinin ilgili servise yaptırılması.

-Bina ve apartmanlara yeni alınacak kalorifer kazanlarında, meskenlere takılacak kombi ve şofbenlerde mutlaka TSE, CE sertifikası işaretinin bulunmasına dikkat edilmesi.

-Doğalgaz cihaz seçiminde (soba, kombi, şofben, kat kaloriferi vb) bacalı cihaz seçilmesi düşünülüyorsa, cihaz alım kararından önce bacanın, sertifika alan mücavir kontrol denetim firmalarına test ettirilmesi ve olumlu baca raporu alınması.

-Konutta veya binada doğalgaz, baca, baca gazı kokuları, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve bunlara benzer anormal durumlarda karşılaşıldığında, doğalgazlı cihazların kapatılıp ortamın acilen havalandırılması ve 24 saat hizmet veren 187 Acil Arıza Servisinin aranması, doğalgazla ilgili soru ve sorunların 153 Mavi Masa'ya bildirilmesi.

-Kombi veya şofben takılı bacaya kesinlikle aspiratör bağlatılmaması.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*